Kandil Gecesinde Şehitlerin Anısına Semazen

Diyarbakır'daki hain saldırı nedeniyle Karamanlı Belediyesi'nin düzenlediği 9. Geleneksel Ceviz, Yayla, Mermer, Kültür, Sanat ve Turizm Şenlikleri iptal etti.

Kandil Gecesinde Şehitlerin Anısına Semazen
16.07.2011 11:02 | Son Güncelleme: 16.07.2011 11:02

Diyarbakır'daki hain saldırı nedeniyle Karamanlı Belediyesi'nin düzenlediği 9. Geleneksel Ceviz, Yayla, Mermer, Kültür, Sanat ve Turizm Şenlikleri iptal etti. Regaip Kandili gecesinde şehitlerin anısına semazen gösterileri, Kuran-ı Kerim ve Mevlit okundu.

Karamanlı Kaymakamı Ergün Baysal, Karamanlı Belediye Başkanı Mehmet Özger, Yeşilova Emniyet Amiri ve Karamanlı Emniyet Amiri Vekili Rahmi Öztürk ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen gecede Özger, şehitlere saygı amacıyla tüm eğlencelerin iptal edildiğini belirtti. Silvan'daki hain saldırının ardından duygularını ifade etmekte zorlanan Özger konuşmasında şunlara yer verdi:

"Biz tabii ki üzüleceğiz. Onlar için mevlit ve dualar okuyacağız fakat dimdik ayaktayız. Hiç kimse bizleri yıldıracağını düşünmesin. Her zaman Türkler üzerinde çeşitli oyunlar oynanmıştır. Ama tarihte sabittir ki, Türk Milleti hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiş, hiçbir zaman kendisine yapılan bu tür davranışlar karşısında yıkılmamış, küllerinden yeniden doğmayı başarmıştır. Bir kardeşimiz dün şöyle bir söz söyledi: 'Doğu'da bu şekilde düşünce içerisinde olan teröristler dağa çıkarsa terörist olur ama batıdakiler dağa çıkarsa yeni bir düzen kurulur, yeni bir devlet kurulur. Türk Milleti yeni bir devletin altında devam eder. ' Hiç kimse hiçbir şekilde Türk Milleti'ne karşı yapılan bu saygısızlıkları görmezden geldiğimizi zannetmesin. Şenlikleri, onların değirmenine su dökmek için değil, kendi şehitlerimize saygımızdan dolayı iptal ediyoruz. "

Özger'in konuşmasının ardından, Anadolu Folklor Derneği semazenleri tarafından Berat Kandili ve şehitlerimizin adına sema gösterisi, Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu, dualar edildi.

(MÇ-MUH- - BURDUR

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Kandil Gecesinde Şehitlerin Anısına Semazen - Haberler