Karabük Afad, Tam Not Aldı

Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Karabük Üniversitesinde Deprem Haftası dolayısıyla gerçeğini aratmayan bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

08.03.2013 20:21Karabük Afad, Tam Not Aldı
Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Karabük Üniversitesinde Deprem Haftası dolayısıyla gerçeğini aratmayan bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatı Vali İzzettin Küçük, Garnizon Komutanı Kd. Albay Samit Tokmak, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay, daire müdürleri ve öğrenciler izledi. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da tatbikata katılarak arama kurtarma çalışmalarında rol aldı.

Tatbikatta ilk olarak yaklaşık 50 metre yükseklikten hurda bir otomobil dereye atıldı. Otomobilin dereye atılmasının ardından harekete geçen AFAD ve UMKE ekipleri, otomobil içindeki kazazedeyi kurtarmaya çalıştı. Bu sırada üniversite öğrencileri de kazazedelerin yakınları gibi olay yerine gelerek, görevlilere zorluk çıkardılar. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da tatbikata katılarak otomobil içerisinde bulunan kazazedeyi su üzerine çıkarak AFAD botuna konulmasına yardım ederken, kazazede başarılı bir şekilde sudan çıkarıldı. AFAD ekipleri üniversitenin köprüsünden halatla dere üzerine inerek, gösteriler yaparken, katılımcılar ekipleri sık sık alkışladı. Ekipler, cansız bir mankeni sedyeye koyarak derenin üzerinden karşı tarafa geçirdi.

Tatbikat sonunda ise arama kurtarma çalışmalarında görev yapan Duman isimli arama kurtarma köpeği de gösteri yaptı. Tatbikatı baştan sona büyük bir heyecanla izleyen Vali İzzettin Küçük, gerçeğini aramayan kurtarma çalışmalarında görev yapan tüm personeli tebrik ederek, "İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız. Ama bu tatbikat gösterdi ki olası böyle üzücü durumlarda ekiplerimizin hazır olduğunu gördük. Herkesi tebrik ediyorum." dedi.

Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi, Deprem Haftası, Karabük, Yerel

Kaynak: CHA

21.10.2019 18:44:33