Karacaoğlan Tepesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Mut ilçesine bağlı Karacaoğlan Mahallesindeki Karacaoğlan Tepesinin aşıklara ve sevginin ölümsüzlüğünü düşünen sevgililere ilham kaynağı olması gerektiğini söyledi.

08.10.2016 18:09 | Son Güncelleme: 08.10.2016 18:09
İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, ilçesine bağlı Mahallesindeki Karacaoğlan Tepesinin aşıklara ve sevginin ölümsüzlüğünü düşünen sevgililere ilham kaynağı olması gerektiğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kabahasanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ünlü halk ozanı Karacaoğlan'ın bölgesindeki birçok ilin sahiplendiğini, ancak Karacaoğlan'ın Toroslarda Mut ilçesine bağlı Karacaoğlan Mahallesindeki Karacaoğlan tepesinde metfun olduğunu söyledi.

Karacaoğlan'ın sevdiği kız olan Karacakız'a olan aşkından dolayı bulunduğu tepenin Karacoğlan tepesi diye bilindiğini belirten Kabahasanoğlu, bu tepenin aşkın, edebiyatın ve sadakatin zirvesi diye tarif edilebileceğini aktardı.

17. yüzyılda Toroslar'da yaşadığı bilinen, sevginin ve sadakatin sembolü ünlü halk ozanı Karacaoğlan'a bir çok il sahip çıkmasına rağmen Mut ilçesinde olabileceğini düşündüklerini ifade eden Kabahasanoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü, Mut ilçesine bağlı Karacaoğlan Mahallesi var ve bu mıntıka içinde de Karacaoğlan tepesi var. Bu bölgede sadece Karacaoğlan tepesi yok. Aynı zamanda ünlü ozanın sevdiği Karacakız'ın adını taşıyan hemen karşıda Karacakız tepesi var. Karacaoğlan'ın sevdiği Karacakızı alamayınca bu tepeyi ve köyleri terk edip Toroslar'da yayla yayla oba oba geziyor, başka diyarlara gidiyor. Geziyor dolaşıyor ancak çocukluğunun geçtiği Karacaoğlan tepesine geri dönüyor. Ancak yüreğine kor gibi saplanan haberi alıyor. O da sevdiği kız Karacakız'ın öldüğünü öğreniyor. ve karşıdaki tepeye defnedildiğini öğreniyor. O anda diyor ki ünlü ozan, 'Ben ölürsem benim sevdiğim Karacakız'ın karşısındaki tepeye gömün' diyor. ve vasiyeti ölünce yerine getirilmek üzere şimdiki adının verildiği Karacaoğlan tepesi ne gömülüyor."
Karacaoğlan Tepesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Karacaoğlan, Çukurova, Mersin, Mut, Politika, Güncel

Kaynak: AA


19.02.2020 06:25:02