Haber, Son Dakika, Haberler

Karadeniz'de Bulaşıcı Hastalık Riski

Ordu'da, Avrupa Birliği (AB) Tarafından Finanse Edilen ve Sağlık Bakanlığı'nca Desteklenen 'Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Konusunda Halkın Bilinçlendirilmesi Projesi' Kapsamında Toplum Liderlerine Yönelik Eğitim, Toplantı ve Seminerler Sürüyor.

06.02.2007 15:49 | Son Güncelleme: 06.02.2007 15:49
Karadeniz'de Bulaşıcı Hastalık Riski
Ordu'da, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı'nca desteklenen 'Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Konusunda Halkın Bilinçlendirilmesi Projesi' kapsamında toplum liderlerine yönelik eğitim, toplantı ve seminerler sürüyor.

Proje kapsamında muhtarlar, meslek odaları, sporcular, gençler gibi toplumun değişik kesimlerine yönelik eğitim çalışmaları aralıksız sürüyor. Ordu'da Balıktaşı Otel'de başlayan ve meslek kuruluşları, muhtarlar ve sporculara yönelik seminerlerde AIDS, frengi, Hepatit C gibi hastalıklardan korunma ve tedavi yolları konusunda geniş bilgiler verildi. Seminerde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Şaban Esen, amaçlarının Karadeniz halkını hastalıklar konusunda bilinçlendirmek olduğunu dile getirdi. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Karadeniz Bölgesi'nin cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda risk taşıyan bölgelerden biri olduğunun altını çizen Doç. Dr. Esen, proje çalışmalarıyla Karadeniz'de sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı'nın liderliğinde ve Samsun Infeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Araştırmaları Derneği ortaklığında yürütülen proje, 2007 yılının Nisan ayına kadar sürecek.

(MAK-SA)

06.02.2007 15:38 TSİ

Kaynak: İHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Yerel ››Karadeniz'de Bulaşıcı Hastalık Riski - Haberler