Kars'ta, Fetö Davası

Kars Adliye Sarayı’nda görülen Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) davalarında ilginç detaylar ortaya çıkıyor.

13.10.2017 11:11Kars'ta, Fetö Davası
Kars Adliye Sarayı'nda görülen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) davalarında ilginç detaylar ortaya çıkıyor.

14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda bir grup asker, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi İl Emniyet Müdürlüğü'nün elektriklerinin kesilmesi için görevlendirilmiş.

İzmir'de ele geçirilen darbecilerin listesinde sözde sıkı yönetimin komutanı olarak adı geçen 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ise mahkeme heyetinin sorularını, 'hatırlamıyorum' diyerek yanıtlamadı.

Kars'ta darbe girişimine karıştıkları öne sürülen, aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 6'sı tutuklu 11 sanığın Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmasında, tutuklu yargılanan eski Kars Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör, dönemin İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, Binbaşı Ömer Talay, Yüzbaşı Ömer Şener, Üsteğmen Levent Saka, Astsubay Murat Aydoğmuş ile adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 5 sanık ve avukatları hazır bulundu.

Kars Adliyesi Salonda görülen duruşmaya; 'Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Ali Avcı, aynı suçtan müebbet hapis cezası verilen Yarbay Harun Doğanay'ın yanı sıra dönemin Kars İl Emniyet Müdürü olan Gaziantep Emniyet Müdürü Faruk Karaduman 'tanık' olarak katıldı.

Mahkemede tanık olarak dinlenen ve sözde 'sıkıyönetim komutanı' olan eski Tuğgeneral Ali Avcı ise kendisine yöneltilen soruların çoğunluğunu da 'hatırlamıyorum' diyerek geçiştirdi.

Kars Adliyesi'nde önceki gün görülen ve iki gün süren ve sanık avukatlarının savunma yapmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dönemin Selim İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ömer Şener ile Üsteğmen Levent Saka'yı tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak, tahliye etti. Heyet, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı 29 Ocak 2018 tarihine erteledi.

İddianameden;

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi ile 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor. - KARS

İzmir, Kars, Güncel

Kaynak: İHA

18.10.2019 11:19:19