30.04.2013 10:23

Kartepe'de İlkbahar Fotomaratonu Ödüllendirildi

Kartepe

Kartepe'de İlkbahar konulu fotoğraf günleri ve fotomaraton etkinliğinde dereceye giren eserler ödüllendirildi.

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen Kartepe'de İlkbahar konulu fotoğraf günleri ve fotomaraton etkinliğinde dereceye giren eserler ödüllendirildi.

TFSF ve KASK'ın işbirliğinde düzenlenen fotomaratona, farklı illerden 100 sanatçı 580 eserle katılım sağladı. Fotoğraf ustalarından Servet Sezgin, Belediye Başkanı Şükrü Karabalık 'ı mevsimler konulu fotoğraf yarışmaları düzenleyen tek belediye olduğu için fotoğraf şampiyonu olarak takdim etti.

Kartepe Belediyesi, ilçenin tarihsel, kültürel, doğal ve turistik yönlerinin ön plana çıkartılması amacıyla fotoğraf sevenleri buluşturduğu 'Kartepe'de İlkbahar' konulu fotomaratonu 25-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği'nin (KASK) katkıları ile fotoğraf tutkunlarının geniş katılımıyla gerçekleştirdi. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'ın ev sahipliği yaptığı ödül töreninde fotoğraf ustaları ve sanatçılar yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, il genel meclis üyeleri, Ak Parti Kartepe İlçe Başkan Vekili Ahmet Atlı, Ak Parti Kartepe İlçe Kadın Kolalrı Başkanı Sevim Balaban , Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bülbül, belediye meclis üyeleri, turizm işletmecileri ve bölge halkı hazır bulundu.

Kartepe Belediyesi Kültür Müdürü Salih Nurettin Çevik, Belediye Sanat Yönetmeni Sema Özevin'in de aralarında bulunduğu seçici kurulda Süha Kocaoğlu, Şakir Satır, Taner Ragıpoğlu, Mevlüt Küçükçalık ve Servet Sezgin 580 eseri tek tek inceledi. Fotoğraf tutkunlarının gözü ile Kartepe'nin ilkbahar mevsimindeki güzelliklerinin objektiflere yansıtıldığı fotomaratonda 11 tanesi ödül grubu 20 tanesi sergileme olmak üzere 31 eser derece aldı. Yapılan değerlendirme sonuçlarında dereceye giren eserler eski Maşukiye Belediye Hizmet Binası'nda düzenlenen törenle açıklandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kartepe'nin güzelliklerinin ortaya çıkartılması adına düzenlenen böylesi bir yarışmayı için Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'a teşekkür ederken, "Gerçekten yaşadığımız çevreyi tanımıyoruz. Ancak bu çevrede ne tür güzelliklerin olduğunu bu fotoğraflarla ortaya çıkararak görmekteyiz. Bu güzelliklerin yansıtıldığı fotoğraf karelerini de arşivlerimize alarak yaşatacağız. Bu güzellikleri yarınlara taşıma imkanı bulduğumuz bu fotoğrafları çeken arkadaşlarımızı da ayrıca tebrik ediyorum" dedi.

Fotomaratona katılan tüm yarışmacıları tebrik eden Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, ilçenin güzelliklerini ortaya çıkarmak, tespit etmek ve edilenleri tescil edip gelecek nesillere aktarmak için bu etkinliği düzenlediklerini belirten Başkan Karabalık, "Güzellliklerin en belirginleştiği dönem olan bu hafta sonu çekilen güzelliklerin yer aldığı fotoğrafları görünce gerçekten hayran kaldım. Gerçekten hayran kalınmayacak güzellikler değil. Kartepe'de 2 gün kalıp bu güzellikleri objektiflerine yansıtan fotoğraf sanatçılarına da teşekkür ederim. Her mevsimi yaşadığımız Kartepe'deki güzelliklerin farklı gözlerle yansıtılması gerçekten bir ayrıcalık. Bu güzellikleri hep birlikte yaşıyor olmak bizler için de bir ayrıcalıktır" dedi.

Yarışmacıların Kartepe ilçesinde çektiği fotoğraflarla katıldığı fotomaratonda, birinci olan Ali Haydar Ceylan 2 bin TL, ikinci olan Hasan Yaşar bin 500 TL, üçüncü olan Burak Oğuz ise bin TL ile ödüllendirildi. Yarışmada iki eser ile İsa Cıda ve Arzu İbranoğlu mansiyon alan sanatçılar olurken, Esaf Veli Kahramansoy Kartepe Belediyesi Özel Ödülünü, Şerife Keser KASK Özel Ödülünü, Arzu İbranoğlu Cansu Alabalık Tesisleri Özel Ödülünü, Sare Kural Manzara Restaurant Özel Ödülünü, İsa Cıda Cevizdibi Restaurant özel ödülü aldı.

20 eserin de sergilemeye hak kazandığı fotomaratonda jüri üyelerinden usta objektif Servet Sezgin, fotoğrafın şampiyonluğunu Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'a verilmesi gerektiğini belirterek, "Fotoğrafın bu güzel ödüllerin en büyüğünü Belediye Başkanımıza vermemiz gerekiyor. Biz fotoğrafçılar olarak biliyoruz ki bir çok fotoğraf yarışması yapılıyor. Ama mevsimlerle ilgili fotoğraf yarışması yapan tek ilçe ve tek belediye Kartepe Belediyesi olduğu için fotoğrafın şampiyonluğunu ben size veriyorum sayın başkanım" dedi.

(UU)

30.04.2013 10: 04: 10

TSI

NNNN - KOCAELİ
Kaynak: İHA
Türkiye , Kocaeli , Şükrü Karabalık , Kartepe , Yerel