21.06.2016 11:23

Kaski 'Su Tasarrufu' Uyarısında Bulundu

Kaski

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Altunok, suyun tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları uyardı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Altunok, suyun tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları uyardı.

Türkiye genelinde son yılların en kurak yılı yaşanıyor. Artan sıcaklıklar ile birlikte barajlardaki su seviyesi hızla düşerken, il genelinde metrekareye düşen yağış miktarında bir önceki yıla oranla yüzde 46'lık bir düşüş yaşandı.

Bu durum karşısında harekete geçen KASKİ Genel Müdürlüğü, kuraklık tehdidine karşı afiş hazırlatarak vatandaşları tasarruflu davranmaları konusunda uyardı.

KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un önderliğinde şehirde yaşayanlara kesintisiz içme suyu ulaştırma gayreti içerisinde olduklarını belirtti. Ancak iklim koşulları nedeniyle kentin çok düşük miktarda yağış aldığını hatırlatan Altunok, şunları kaydetti: "Kahramanmaraş'ın yıllık ortalama yağış miktarı metrekareye 732 kilogram iken bu yıl ancak 337 kilogram. Başka bir ifadeyle ilimize ortalama yağış yüzde 46 düşmüş durumda. Yağışın azlığı, yeraltı ve yer üstü su kaynaklarımızı olumsuz etkilemiş durumda.

Kuraklıkla ilgili biz KASKİ olarak üzerimize düşen görevi yaparak il genelinde ilave çalışmalar yürütmekteyiz. Bu konuda vatandaşlarımıza da büyük görevler düşmekte. Suyun tasarruflu kullanılması konusunda özen göstermeleri, özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın içme suyuyla kesinlikle bahçe sulamamaları, kaçak su kullanımlarında ve su arızalarında 185 Çağrı Merkezimize bilgi vermeleri, Belediyelerimizin de park ve refüj sulamalarını gece yapmaları, sulama yaparken suyu boşa akıtmamaları konusunda dikkatli olmalarını istirham ediyorum."
Kaynak: CİHAN
Türkiye, Kahramanmaraş, Ekonomi