Haber, Son Dakika, Haberler

Kaü Rektörü Prof. Dr. Güven: Kars'ta Her 9 Kişiden Biri Üniversite Öğrencisi

Kars Kafkas Üniversitesi (Kaü) Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Kars'ta Yaşayan Her 9 Kişiden Birinin Üniversite Öğrencisi Olduğunu Bildirdi. Prof. Dr. Güven, "İçinde Yasarken Bunun Farkına Varmasak da Kars Bir Eğitim-kültür Kenti Olma Yolunda Çok Önemli Mesafeler Kat Etmiştir.

18.07.2010 15:47 | Son Güncelleme: 18.07.2010 15:47
Kaü Rektörü Prof. Dr. Güven: Kars'ta Her 9 Kişiden Biri Üniversite Öğrencisi
Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Kars'ta yaşayan her 9 kişiden birinin üniversite öğrencisi olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Güven, "İçinde yasarken bunun farkına varmasak da Kars bir eğitim-kültür kenti olma yolunda çok önemli mesafeler kat etmiştir. Bunun daha ilerilere götürülmesi sadece üniversite yönetiminden beklenilmemeli, yerel yönetimler üzerlerine düşeni yapmalıdırlar." dedi.

Rektör Abamüslüm Güven, bir ülkenin ve bölgenin kalkınmasında, çağdaşlaşmasında ve halkın güven içinde yaşamasında en temel doğru, eğitim düzeyinin yüksek bir toplum yaratmak olduğunu söyledi.

Rektör Güven, "Böyle bir toplumun oluşturulmasında, içinde bulunduğumuz bilgi çağının gereklerini eğitim sistemine yansıtmak ve bilimsel ilkleri temel almak çok önemlidir. Sosyolojik ve toplumsal gerçekleri görmek, bilime dayalı analitik düşünce sistemine sahip olmak ve alışkanlıklardan kaçınmak, kendimize yararlı olduğu kadar, topluma vereceğimiz en önemli katkı olacaktır. Bugün, 20. yüzyıl da görülen, kalıplaşmış, ideolojik görüşler terk edilmekte dünya da ve yakın çevremizde çok önemli değişimler olmaktadır. Bu değişimler beraberinde büyük sorunları da getirmektedir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek ve günümüz dünyasında yerinizi alabilmeniz için, bilgi ve iletişim çağının imkânlarını kullanarak yaşam boyu öğrenmek durumundayız." diye konuştu."DEVLETİN KATKISI AİLELERİN KATKISINDAN DAHA BÜYÜK"

Rektör Güven, eğitime devletin katkısının ailelerin katkısının çok üstünde olduğunu da vurgulayarak, "Israrla söylemek istiyorum. Devletimize ve gelecek nesillere borcunuzu ödemek için Atatürk'ün 'Millet sevgisi hizmetle ölçülür' vecizesini de ilke edinmek gerek. Çağdaş cumhuriyeti yüceltmenin onurunu gönüllerde, sorumluluğunu omuzlarımızda hissetmeliyiz. Eğer bugün bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşayabiliyor ve bu ülkemizin her türlü imkanlarından faydalanabiliyorsak, bunu hiç şüphesiz Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimize borçluyuz. Kendilerini minnet ve saygıyla anıyorum." diye konuştu.

Kaynak: CHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Kaü Rektörü Prof. Dr. Güven: Kars'ta Her 9 Kişiden Biri Üniversite Öğrencisi - Haberler