Kayıtsız Kalmayın" Çalıştayı

Yakutiye Belediyesi, kayıtlı istihdamı özendirmek için Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteğiyle "Kayıtsız Kalmayın" çalıştayı düzenledi.

21.11.2016 09:55 | Son Güncelleme: 21.11.2016 09:55Kayıtsız Kalmayın
Yakutiye Belediyesi, kayıtlı istihdamı özendirmek için Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteğiyle "Kayıtsız Kalmayın" çalıştayı düzenledi.

Belediye Başkanı Ali Korkut, Oto Tamir ve İmalatçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odasında düzenlenen çalıştayda, kayıt dışı istihdamın yoksullaşmanın önemli nedeni olduğunu belirtti.

Şehirlerin gelişmesinin bölgenin ekonomik verileri ile doğru orantılı olduğunu dile getiren Korkut, şöyle konuştu:

"Ekonomik değerleri yüksek olan şehirlerde değişim ve gelişim çok hızlı yürüyor. Gelişmenin yolu ise altyapı ile iş sahiplerinin doğru adımları atmasıyla mümkün olmaktadır. Girişimcilik ruhu, doğru bir işletme yapısı ve anlayışı gerekir. Proje işverenlerimize bir projeksiyon sunuyor. Esnaf arkadaşımız gerekirse birleşerek işlerini büyütmeli. İş yerleri büyürse, üretim artar, üretim artışı daha çok istihdam anlamına gelir. Güçlü ve doğru organize olmuş esnafımız işsizlik oranını düşürecektir. Esnaflarımızın zenginleşmesi, iş kapasitesinin artması yerel yöneticiler olarak bizi mutlu edecektir."

Sigortasız işçi çalıştırma oranının SGK verilerine göre 2002'de yüzde 54 iken 2016'da bu oranın yüzde 32'ye düştüğünü dile getiren Korkut, bu oranı daha da düşürmek için çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Yakutiye Belediyesi tarafından hazırlanan "Kayıtsız Kalmayın" Projesi ile işveren konumunda olan değişik alanlarda faaliyette bulunan esnaf için kayıtsız işçi çalıştırmanın olumsuzluğu, sigortalı işçi çalıştırmanın yararları anlatıldı.

Projeyle 3 çalıştay, 5 seminer düzenleneceği ve toplamda bin 400 kişiye ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.

Yakutiye Belediyesi, Avrupa Birliği, Ali Korkut, Politika, Güncel

Kaynak: AA

21.02.2020 00:57:19