KAYSERİ Sıcaktan bunalan ayılara, meyve kokteylli serinlik

Sıcaktan bunalan ayılara, meyve kokteylli serinlikKayseri Büyükşehir Belediyesi Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesinde sıcaktan bunalan ayılar, bakıcılarının hazırladığı dondurulmuş buzlu meyve kokteyli ile serinliyor.

12.07.2019 13:31
KAYSERİ Sıcaktan bunalan ayılara, meyve kokteylli serinlik
Sıcaktan bunalan ayılara, meyve kokteylli serinlik
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesinde sıcaktan bunalan ayılar, bakıcılarının hazırladığı dondurulmuş buzlu meyve kokteyli ile serinliyor.
Kayseri'de yaşamı olumsuz etkileyen sıcak havadan, Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi'nde bulunan hayvanlar da etkilendi. Hayvanat Bahçesinde en çok ziyaret edilen hayvanlar arasında yer alan ayılara bakıcıları özel ilgi gösteriyor. Ayılara, sıcaklığın en yüksek olduğu öğle saatlerinde bakıcılar tarafından buz kalıpları içinde meyve kokteyli veriliyor. Özenle seçilen karpuz, armut, çilek, elma, kayısı, nektari özenle yıkanıyor, daha sonra küçük dilimler haline getirilerek kovalara konuluyor. Su da konulup, buzlukta dondurulan meyve kokteylleri, bir gün sonra ayılara veriliyor. Ayılar, havuz başında meyve kokteyllerini yiyerek serinliyor.
Hayvanat Bahçesi Müdürü Burhanettin Bacak, erzak deposunda hazırlanan meyve kokteylleri ile ayılara takviye gıdalar verdiklerini belirterek, şöyle konuştu
Mutfağımıza gelen çeşitli meyveleri arkadaşlar burada yıkıyorlar, kesiyor, doğruyor ve paketleme halinde hazırlayıp içerisine de sıvılar katılaraktan donduruluyor. Bunlar da donma işlemi tamamlandıktan sonra ertesi gün hayvanların tüketimine sunuyoruz. Bu nedenle de hayvanlar serinlemiş oluyor. Bir nevi takviyede bulunuyoruz. Yaklaşık 6-7 çeşit meyveden kokteyl hazırlıyoruz. Şuan ayılar için hazırlıyoruz; ama bunun yanında maymunlar için hazırlıklar yapılıyor. Ayıları zaman zaman fıskiye sistemimiz ile de serinletiyoruz.
KAYSERİ Sıcaktan bunalan ayılara, meyve kokteylli serinlik

Hayvanat Bahçesi, Kayseri, Güncel

Kaynak: DHA