Kck Duruşması 28 Ocak'a Ertelendi

Terör Örgütü PKK'yı da Kapsayan 'Kürdistan Topluluklar Birliği/türkiye Meclisi (Kck/tm)' Davasının 17. Duruşması 28 Ocak'a Ertelendi.

Kck Duruşması 28 Ocak'a Ertelendi
18.01.2011 17:31 | Son Güncelleme: 18.01.2011 17:31

Terör örgütü PKK'yı da kapsayan 'Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)' davasının 17. duruşması 28 Ocak'a ertelendi. Duruşmasının öğlenden sonraki bölümünde tutuksuz sanıkların savunmalara bittikten sonra mahkeme iddia makamının taleplerini aldı. Savcı, sanık savunmalarına diyecek bir şey olmadığını belirterek, avukatların cevaplaması için yönlendirdiği sorulara yanıt verdi.

Mahkeme başkanı Menderes Yılmaz, daha sözü sanık avukatlarına verdi. Avukatlardan Feride Laçin, sanıkların anadilde savunma yapmalarının engellendiğini öne sürdü. Laçin, "Sorgu yapılamadan delillerin ikamesi de söz konusu olamayacaktır. Bu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırıdır." dedi.

Mahkemede ayağa kalkarak Kürtçe konuşmak isteyen Ramazan Morkoç'a mahkeme başkanı söz vermedi. Morkoç, Kürtçe, "Burası bir mahkeme değil, tiyatrodur nedir. Konuşmak istiyorum." dedi. Morkoç'un avukatı Fethi Gümüş, müvekkilinin Kürtçe yapmak istediği konuşmayı Türkçe okudu.

Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdikten sonra avukatların bir öncesi duruşmadaki taleplerini değerlendirdi. Mahkeme başkanı Menderes Yılmaz, sanık avukatlarından Mesut Beştaş'ın KCK davası ile ilgili CD'lerin büyükelçiliklere gönderildiğini ve bunun sorulması için talepte bulunduğunu hatırlatarak bunun davaya bir katkının olmayacağından reddine karar verdi. Yılmaz, avukatların TRT Şeş'te yapılacağını belirttiği KCK belgeseli ile Antalya'da yapılan terör panelinde ele alınan KCK'nın davası ile ilgili tahkikat talebinin de davayı katkısı olmayacağını belirterek reddetti.

Mahkeme talepler arasında yer alan davanın bir nüshasının Yargıtay'a gönderilmesi talebini de reddederek duruşmayı 28 Ocak'a erteledi.

Kaynak: CHA

Haberler››Güncel››Kck Duruşması 28 Ocak'a Ertelendi - Haberler