Kck Duruşmasında Bu Kez Zazaca Dilekçe Krizi Yaşandı

Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran 'Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)' davasının bugünkü duruşmasında Kürtçe ve Zazaca dilekçe krizi yaşandı.

Kck Duruşmasında Bu Kez Zazaca Dilekçe Krizi Yaşandı
19.04.2011 14:00 | Son Güncelleme: 19.04.2011 14:00
Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran 'Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)' davasının bugünkü duruşmasında Kürtçe ve Zazaca dilekçe krizi yaşandı. Tutuksuz sanıklardan eski Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdi, savunmasını yazılı olarak hazırladığını ve mahkemeye vermek istediğini söyledi. Erol'un dilekçesini alan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Menderes Yılmaz, dilekçeyi inceledikten sonra "Türkçe dışında bir dille yazıldığı anlaşılmıştır. " diyerek dilekçeyi sanık Erol Abdi'ye iade etti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 104 tutuklu sanıktan 6'sı hazır edildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklardan Songül Erol Abdi ile Beyhan Şahin de katıldı. Önceki duruşmaların aksine bütün sanıklar yerine bu sefer sadece 6 sanığın duruşmaya getirilmesi talimatını veren mahkeme, kimlik tespiti yaptı. Duruşmaya tutuklu sanıklardan Nizamettin Onar, İhsan Sevitek, Veysi Akar, Zeynel Mat, Abdurahman Tanrıverdi ve Adnan Bayram katıldı.

Mahkeme Başkanı Yılmaz, avukatların geçen celsedeki redd-i hakim talebinin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandığını belirterek, bu talebin reddedildiğini kaydetti. Yılmaz, tutuksuz sanıklardan Songül Erol Abdi'nin duruşmaya ilk kez geldiğini belirterek kimlik ve adres tespitinde bulunacağını kaydetti. Yılmaz, dosyadaki bilgilerden Abdi'nin Ankara'da ikamet ettiğini söylerken Abdi, Kürtçe 'hayır' anlamına gelen 'Na' dedi. Abdi hakkında iddianamede yer alan suçlamaları okuyan Yılmaz, sanığın KCK'nın talimatıyla hareket ettiğini, örgütün Ankara'da kurulması için çaba gösterdiğini anlattı. Yılmaz, sanığın KCK'nın 4 ayaklı paradigmasından biri olan 'siyasi alan'da örgüt talimatıyla toplantılara katıldığını ve YJA yapılanmasında profesyonel olarak çalışmak istediğini dile getirdiğini söyledi. Yılmaz, iddianamede sanığın Ankara'daki evinde çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği ve evinde KCK toplantıları düzenlediğinin iddianamede yer aldığını dile getirdi.

Yılmaz, telefon ve ortam dinlemelerinden sanığın örgüte üye olmakla suçlandığını hatırlattı. Yılmaz'ın Abdi hakkındaki suçlamaları okuduktan sonra sanığa 'hakkınızdaki suçlamaları anladınız değil mi?' diye sordu. Abdi be sefer Türkçe yanıt verdi ve 'Evet' dedi. Savunması için söz hakkı verilen Abdi ayağı kalkarak Zazaca, savunmasını yazılı yaptığı ve sunmak istediğini kaydetti. Abdi'nin konuşmasını avukatlar tercüme etti. Abdi'nin savunmasını alan mahkeme başkanı Yılmaz, Türkçe olmadığını görünce, "Sanığın Türkçe dışında bir dille yazdığı anlaşılan 2 belgeyi kendisine iade ediyoruz. " dedi.

Sanık avukatlarından Diyarbakır Barosu Başkanı Emin Aktar, mahkemenin hak ihlali yaptığını savundu. Aktar, "Bu bir hak ihlalidir. Dilekçeyi Türkçe değil diye iade ediyorsunuz. Sizin yapacağınız iade etmek değil tercüme ettirmektir. Çünkü orada ne yazıldığını bilmiyoruz. " dedi.

Avukatlardan Feride Laçin ise dosyanın yüzde 60'ının Kürtçe ve Zazaca ortam kayıtlarından oluştuğunu öne sürerek, dosyada bulunan iki dildeki delil ve belgelerin çıkarılmasını talep etti. Avukatlarının 'tercümesini yapalım' talebini değerlendiren Mahkeme Başkanı Yılmaz, sanığın Türkçe bildiğini ve tercümenin zaman alacağını belirterek reddetti. Duruşmayı BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, bağımsız milletvekili adayları Altan Tan ve Ferhat Tunç da izledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, 104'ü tutuklu 152 sanık hakkında TCK'nın "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma', "terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma" ve "terör örgütüne yardım ve yataklık etme" suçlarından 15 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor. Hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok'un ilk şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin 28 yöneticisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu 12 belediye başkanı, 2 il genel meclisi başkanı ile 2 belediye meclisi üyesi de şüpheliler arasında bulunuyor. - DİYARBAKIR

Kaynak: CHA