Kedi ve köpekleri zehirleyen doktora 5 yıl hapis cezası verildi

Ankara'da, komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldürdüğü için yargılanan Dr. Zeynel Abidin Yargıç, 'mala zarar verme' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

11.09.2019 12:20

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, oturduğu sitenin bahçesinde komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan Dr. Zeynel Abidin Yargıç, 'mala zarar verme' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın suçtan pişmanlık duymaması nedeniyle cezada indirim uygulamadı.

3 KÖPEK VE 2 KEDİYİ ZEHİRLEYEREK ÖLDÜRDÜ

Gölbaşı Hacılar Mahallesi'ndeki sitede 16 Aralık 2018 gecesi, site sakinleri tarafından beslenen 3 köpek ve 2 kedi zehirlenerek öldürüldü. Hayvanları besleyen Sabriye Banu İç, Hazar Onur Demirtemel, Rıza Erginay, Yılmaz Belendir ve Bayram Buğra Irmak, güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Site sakinleri, elinde bir bidonla hayvanların peşinde giden bir kişiyi tespit etti. Bu kişinin, daha önce sitede hayvan besledikleri için kendilerine tepki gösteren site sakini Dr. Zeynel Abidin Yargıç olduğunu iddia ederek, Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyuruşunda bulundu. Site sakinleri, delil olarak da ölen hayvanların fotoğrafları ve güvenlik kamera görüntüsünü savcılığa sundu.

'MALA ZARAR VERME'DEN DAVA

Savcılık ifadesinde kedi ve köpekleri kendisinin zehirlemediğini söyleyen, ancak güvenlik kamera görüntülerinde elinde bidonla nereye gittiğini açıklayamayan Dr. Yargıç hakkında 'mala zarar verme' suçundan dava açıldı. Gölbaşı 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, şikayetçiler Yılmaz Belendir, Bayram Buğra Irmak, Hazar Onur Demirtemel, Rıza Erginay, Sabriye Banu İç ve avukatları katıldı. Tutuksuz sanık duruşmaya gelmezken avukatı Faruk Keskinkılıç hazır bulundu.

BERAAT TALEBİ

Sanık avukatı, ortada sahipli bir hayvan bulunmadığı için, 'mala zarar verme' suçunun işlenmediğini belirterek müvekkilinin beratını talep etti. Şikayetçilerin avukatları ise iki hayvanın evde, diğerlerinin ise site bahçesinde öldüğünü, site bahçesinde bakılan hayvanların Yargıtay tarafından 'sahipli hayvan' olarak kabul edildiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

CEZADA İNDİRİM YOK

Mahkeme heyeti, sanığın, 'mala zarar verme' suçunu işlediğinin anlaşıldığını, suçun işleniş biçimi, meydana gelen zarar, tehlikenin ağırlığı ve sanığın güttüğü amaç göz önünde bulundurularak, her katılan için birer yıl olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanığın mahkemedeki tutumu ve suç nedeniyle pişmanlık duymamasını da göz önünde bulundurarak cezada indirime gidilmedi.

Kedi ve köpekleri zehirleyen doktora 5 yıl hapis cezası verildi

3. Sayfa, Güncel

Kaynak: DHA

YORUMLAR(31)
ONUR:Köpekler insanların can dostu filan değildir. ''dog attack victims'' yazıp resimlere bakın nette. Köpeklerle sıkı ilişkisi olan hemen herkes problemlidir. Köpekseverler, diğer hayvanlara (köpekler onların etiyle beslenir) ve bu ülke insanına savaş açmışlardır. Sokaklar çıkılmaz hale geldi. Hiç kimsenin can emniyeti yok, hastanelerde kuduz aşısı yeterince yok. Turistler köpek yüzünden de ülkemize gelmiyorlar. Sokak köpeklerinin varlığı, bir tartışma konusu bile olamaz, sokakta hayvan olmamalıdır.
LAZOĞLİ:5 yıllık ceza birdaha bu şekilde bir olaya karışırsa devreye girer.
HAYVANLARI SEVEN Y:Bir kaç yorumu okudum ve şok oldum. . sokakların sadece insanlaranın gezmesini hayvanların gezmeye hakkı olmadığını , pislikten geçilmediğini yazmışlar. Ya biz insanların arkada bıraktığı pislikler . . . . belediye çalışan kardeşlerimiz temizlemese insanların arkasında bıraktığına ne dersiniz. . biz insanlara her imkanlar sağlanmış ama hayvanlar doğanın bir parçasıdır. onlarında her yerde gezme hakkı vardır. biz insanlar bu dünyada yokken hayvanlar bizden önce vardı hayvanları yaratanda ALLAHTIR unutma
HAYVANLARI SEVEN Y:CVP. . Sizin yanlış anladığınız belli ben belediye çalışan kardeşlerin insanların pisliğini temizlediğini yazdım. . . hiç kimse kimsenin eşeği değildir. yazarken bir düşünün isterseniz. . benim teyzem temizliğe her gün gidiyor . almanyada çocuklarını okuta bilmek için. şimdi teyzem sizce eşek oluyor. . bence siz etrafınıza iyi bakın insanların arkada bıraktıkları çöplerede. . hastalanmamı ümit ediyorsunuz ALLAHIM beni korur. . çünkü hem insanların hem hayvanların duasını alıyorum. . sizde bir deneseniz. .
ŞOK OLAN HAYVAN SEVERE:o kadar çok hayvanları seviyorsan bir zahmet onların pisliklerini temizleyiver. belediye sizin eşeğiniz değil. zaten hayvan olup etrafı kirleten yetri kadar hayvan insanlar var. Ütopik fikirlerini de kendine sakla. Ayrıca Allah mikropları da yarattı onların da özgür gezme hakkı var. evindeki tuvaletleri kapatman mikropların özgürlüklerini sağlayabilir. Allah yarattı deyip dini saçma fikirlerini desteklemeye çalışma. Umarım kist hastalığına yakalanırsın hayvan bakımının ne olduğunu anlarsın
İĞĞĞĞ:Mala zarar vermek nedir ya, can çekişen mal olur mu? Hayvanlara yapılan eziyetin bir adı, bir yasası ve caydırıcı bir cezası olmalı. Doktor olacak birde yazıklar olsun. . .
ANTİ GÜRCÜ:amerika neden büyük bir ülkedir dünya lideridir orada hayvan polisi ve hayvan mahkemeleri vardir hayvan candir mal olan akp secmenidir
MİSAFİR:Yasaya bak
HAYVANLARI SEVEN Y:. DR dediğin hiç bir canı ayırt etmeden kurtarır. . . gene insanlar değilimi. hayvanlara zarar veren. . . köpek ve kedilerin bütün hayvanların aklına gelemeyeceği kötülüğü MALESEF insanlar yapıyor yapıyorlar. . . o hayvanlar acı içinde can çekiştirirken DR olarak bilmesi gerekirken nasıl ?yaptı ve nasıl? rahat uyuya bildi. . benimde şaşırdığımda bu zaten insanlar masum hayvanlara zarar vermeden onlarında bir can taşıdıklarını unutmasınlar. . buda hayvanların yaşama hakkıdır. .
FIRATA:fırat toplum senin gibi alçak gerizekalıları da yetitiriyor. sen alçak ve gerizekalısın diye tpluk alçak ve gerizekalı olmuyor. sen hangi meslek gurubunun alçağısın
Tüm 31 yorumu okumak için tıklayın