Kerküklü Öğretmenlere Türkçe Eğitimi

"Irak Türkmen Öğretmenleri Türkçe Kursu" törenle başladı.

12.07.2012 14:21Kerküklü Öğretmenlere Türkçe Eğitimi
Mersin'in Erdemli İlçesinde Kargıpınarı Belediyesi ile Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ve Kerküklü Türkmen öğretmenlerin katılacağı

"Irak Türkmen Öğretmenleri Türkçe Kursu" törenle başladı.

Tömük beldesinde gerçekleştirilen açılışta bir konuşma yapan Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Başkanı Dr. Mustafa Ziya, Kerküklü Türkmen öğretmenlerin Türkçelerini Türkiye'de geliştireceklerine dikkat çekti.

Ziya, "Eğitimin en ulvi hedefi insan yaşamının kalitesini yükseltmektir. Yıllardan beri bu doğrultuda hareket etmeye çalışıyoruz. Kültür paylaşmak ile zenginleşir. Paylaşmadığınız kültür yerel kalır, mahalli kalır ve dolayısıyla toplumlar bu şekilde birbirinden ayrışır. Bizi birleştiren nokta aynı zamanda bizi ayrıştıran noktalardır ne yazık ki. Dolayısıyla bugün itibariyle artık sıla hasreti bitti. Artık birbirimize kavuştuk, kardeşler birbirine kavuştu" dedi.

Belediyelerinin desteğiyle Kerküklü Türkmen öğretmelere yönelik 10 günlük bir eğitim sürecinin başladığını, bu süreçte katılımcılara Türkiye Türkçesi kullanma ve kişisel gelişim programları üzerine geliştirici bir eğitim semineri düzenlendiğini ifade eden Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin de, "Türkçemizi hep birlikte yaşatacağız" diye konuştu.

Toplumların kültürünün genetiğinde dilin var olduğunun altını çizen Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe ise, "Bu bakımdan milletleri tarif ederken toplulukların hangi millete mensup olduğunu araştırırken, dillerinin kökenine bakılır. Biz bir ulu çınarın, hem dallarıyız, hem yaprakları hem de kökleriyiz. Bu ulu ağacın gölgesinde merhamet var, dostluk var, kan yok, kin yok, düşmanlık yok, adalet var. Onun için bizim soydaşlarımızla birlikte olmamız, soydaşlarımızla bağlarımızı kuvvetlendirmemiz, bu ulu çınarın çevresini genişletmemiz demektir, dört bir tarafa yayılması demektir. Bu tür etkinliklerin ileri ki süreçte de yaygınlaştırılarak devam ettirilmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından içerisinde Çanakkale Savaşı'nda Kerküklü şehitlerin kanıyla

sulanmış toprak ve gül kurusu bulunan kese, su tasları içinde katılımcılara takdim edildi. - MERSİN

Kargıpınarı, Erdemli, Mersin, Irak, Yerel

Kaynak: İHA

17.10.2019 06:54:49