Kiğı Barajı'nda Su Tutulmaya Başlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan Kiğı Barajı'nın yapımına son yıllarda hız verdiklerini ve planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Kiğı Barajı'nda Su Tutulmaya Başlandı
08.01.2016 10:54 | Son Güncelleme: 08.01.2016 10:54

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan Kiğı Barajı'nın yapımına son yıllarda hız verdiklerini ve planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce  Bingöl'de inşa edilen Kiğı Barajı'nın bölgenin en büyük projelerinden olduğunu vurguladı.

Barajın yapımına 1998'de başlandığını hatırlatan Eroğlu, "Terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan barajın yapımına son yıllarda hız verdik ve baraj yapımında görevli personelin de özverili çalışmalarıyla planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdik" ifadesini kullandı.

Eroğlu, Kiğı Barajı ve HES projesinin, Kiğı ilçesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda, Peri Suyu üzerinde inşa edildiğini bildirdi.

Barajın 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildiği belirten Bakan Eroğlu, 175 metre yüksekliğindeki barajın  Türkiye'de kendi sınıfında 4, bütün barajlar içinde ise 8'inci sırada yer aldığını belirtti.

Kiğı Barajı'nın enerji maksatlı inşa edildiğinin altını çizen Eroğlu, "140 megavat kurulu gücünde olacak bu barajdan, yılda 450 milyon kilovatsaat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlamayı hedefliyoruz. Bu barajdan üretilecek enerjiyle yaklaşık 200 bin evin ihtiyacını karşılayacağız ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 300 milyon lira katkı sağlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, ülke genelinde temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlara devam edeceklerini vurgulayarak, Türkiye'nin, enerji üretimi için ham madde ithal eden bir ülke konumunda bulunduğunu, bundan dolayı çevre dostu bu projeleri hayata geçirmenin zorunlu olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Haberler››Güncel››Kiğı Barajı'nda Su Tutulmaya Başlandı - Haberler