Kiğı'daki Depremde Kerpiç Evlerde Hasar Meydana Geldi

Bingöl'ün Kiği İlçesi'nde gece meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde bazı kerpiç evlerde hasar meydana geldi.

Kiğı'daki Depremde Kerpiç Evlerde Hasar Meydana Geldi
03.12.2015 18:39 | Son Güncelleme: 03.12.2015 18:39
Bingöl'ün Kiği İlçesi'nde gece meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde bazı kerpiç evlerde hasar meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, bugün saat 01.27'de merkez üssü Bingöl'in Kiğı İlçesi'nde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen ve AFAD'ın büyüklüğünü 5.3 olarak açıkladığı deprem, Bingöl, Tunceli, Elazığ, Diyarbakır ile çevre ilçelerde de hissedildi.

Depremin merkez üssü olan Kiğı'nın Açıkgüney ile Çiçektepe köylerinde yaşayan vatandaşlar büyük korku yaşarken, bazı kerpiç evlerde hasar meydana geldi. Depremin ardından bugün AFAD ekipleri depremin meydana geldiği bölgelerde incelemelerde bulunup, hasar tespiti yaptı. Can kaybı ve yaralanan bulunmayan depremde özellikle kerpiç ve yağma taş olan bazı evlerde hasarlar tespit edildi.

Çiçektepe Köy Muhtarı Ahmet Özaltun, deprem sırasında büyük korku yaşadıklarını ve kendilerini dışarıya attıklarını belirterek, "Zarar gören evlerimiz var. Deprem ilk olduğunda dışarı çıktık. Sonra yine içeri girdik. İkinci bir defa daha olduğunda dışarı çıkamadım. İçeride kaldım. Ailem ile birlikte kapının arasında kaldık. Deprem durduktan sonra dışarıya attık kendimizi. Her taraf toz ve dumandı. Başka evlere koşmaya yardım etmeye çalıştık. Çok şükür can kaybımız yok. Allah'tan geldikten sonra baş göz üstüne" dedi.

Deprem olduğu sırada Osman Özaltun adlı vatandaşın 3 aylık bebeği de ölüm tehlikesi geçirdi. Beşiğinin üzerine sıva parçaları düşen bebek, anne ve babasının dikkati sayesinde kurtuldu. Baba Özaltun, "3 aylık bebeğim beşikteydi. Deprem olduğunda onu zor kurtardık. Beşiğinin üzerine sıva parçaları düştü. Bebek de o sırada beşikteydi. Kendimizi şaşırdık. Allah kurtardı" dedi. - Bingöl

Kaynak: DHA