Kilci, Manisa Mensucat Satışından Yargılanacak

Danıştay, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile Sekiz Komisyon Üyesinin Manisa Pamuklu Mensucat'ın Satışından Yargılanmasına Karar Verdi.

Kilci, Manisa Mensucat Satışından Yargılanacak
12.07.2007 02:20 | Son Güncelleme: 12.07.2007 02:20

Danıştay, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile sekiz komisyon üyesinin Manisa Pamuklu Mensucat’ın satışından yargılanmasına karar verdi.

Danıştay, Kilci ve 8 komisyon üyesi hakkında, (Sümerbank) Manisa Pamuklu Mensucat Anonim Şirketi’nin, Manisa Ortak Girişim Grubu’na 3 milyon 375 bin 900 ABD dolarına satışıyla ilgili Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın "soruşturma izni" vermemesine ilişkin kararını kaldırdı. Daire dosyayı işlem yapılmak üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Kararda, "Şirket hisselerinin aşırı düşük bedelle özelleştirildiği açık" denildi.

Kilci ile beraber İhale Komisyonu Üyeleri Sami Ölmeztoprak, Nadir Aksoy, Önder Kocabay ve Aziz Gökçe, Değer Tespit Komisyonu üyeleri Celalettin Okçu, Ahmet Aksu, Adnan Gürdal ve Şükrü Doğan hakkında "Manisa Pamuklu Mensucat Anonim Şirketi’nin kamuya ait olan yüzde 99.99 hissesini rayiç bedelin çok altında bir bedelle satılmasına neden olmak suretiyle kamuyu zarara uğrattıkları" gerekçesiyle soruşturma açılması talep edildi. Bakan Unakıtan, bu kişiler hakkında soruşturma izni vermedi. Unakıtan’ın, kararına itiraz üzerine dosya Danıştay’a geldi.

DAİRE İZİN VERDİ:

Danıştay 1. Dairesi itirazı kabul ederek, Maliye Bakanı’nın soruşturma izni vermeme kararını kaldırdı ve yargılama vizesi verdi. Daire, şirket hisselerinin, "Aşırı düşük bedelle özelleştirilmesine eylemleriyle neden olan ilgililere isnat edilen eylemi, haklarında hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelikte" gördü. Kararda, şirket hisselerinin aşırı düşük fiyata satılarak, kamunun menfaatini koruyacak hukuki yollara başvurmayan Özelleştirme İdaresi Başkanının cezai sorumluluğu bulunduğu da vurgulandı.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››Kilci, Manisa Mensucat Satışından Yargılanacak - Ekonomi