14 Haziran 2018, 21:31

Kılıçdaroğlu, Canlı Yayında Soruları Yanıtladı

Kılıçdaroğlu, Canlı Yayında Soruları Yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den usulüne uygun istenmediği iddiasıyla ilgili, "Muharrem Bey'in söyledikleri doğru. Bu dosyalar zamanında işleme konulmadı bu Hükümet tarafından.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den usulüne uygun istenmediği iddiasıyla ilgili, " Muharrem Bey'in söyledikleri doğru. Bu dosyalar zamanında işleme konulmadı bu Hükümet tarafından. Görmüyorlar mı, okumuyorlar mı? 7 ayrı mahkeme Fetullah Gülen'in tutuklanmasıyla ilgili yeni karar alıyor, dışarıdan getirilmesini istiyor. Adalet Bakanlığı bu dosyaların bir kısmını 8 ay bekletiyor, Amerika'ya göndermiyor. Niye beklettin?" dedi.

Show TV, Haber Türk ve Bloomberg HT ortak yayınında soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hemen her konuda açıklama yaparken makro ekonomi konusuna değinmediğini öne sürdü.

Türk lirasının değer kaybettiğini, faizin yükseldiğini kaydeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Niye konuşmuyor? Konuşması lazım. ya söyledikleri yanlış ya uygulama yanlış. Sen Cumhurbaşkanısın, o koltukta oturuyorsun, hakimler emrinde, kaymakamlar emrinde, bürokratlar emrinde, parlamento emrinde. Peki ne oluyor ekonominin hali? 16 yılda buraya nasıl geldi? Niye konuşmuyor? Nasıl düzelteceğini en azından konuşsun da biz bir öğrenelim. Konuşmuyor ısrarla. Çünkü yakın çevresi diyor ki, 'Sayın Erdoğan, sakın konuşmayın ekonomi konusunda'. Çünkü her konuştuğunda biraz daha batıyor. O da fark etti ve şimdi konuşmuyor."

Erdoğan'ın "beton ekonomisini" kendilerinin ise "üretim ekonomisini" savunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Yol yapıyoruz, köprüler yapıyoruz, CHP karşı çıkıyor" şeklindeki söylemin hatırlatılması üzerine ise, şöyle dedi:

"Hiç karşı çıkmadık. Yol yaptılar hiç karşı çıkmadık. Hangi köprüye karşı çıktık? Karşı çıktığımız şudur; bu köprüyü kaça yaptın? Yol yaptın, güzel; yolu kaça yaptın? Sonuçta vatandaşın ödediği vergilerle yapılıyor. Bir vatandaş olarak da benim bu soruyu sorma hakkım var. Yolu yaptın güzel, başım üstüne. Köprüyü de yaptın, eyvallah, hiçbir itirazım yok. Kaça yaptın sen bunu? Elin oğlu kaça yapıyor sen kaça yaptın. Ben bunu öğrenmek istiyorum."

Bedelli askerlik konusunda ise Kılıçdaroğlu, "Yapsınlar gereğini. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkileri var. Parlamentonun yetkilerinin hepsini almışlar. İsterse yarın öğleden sonra bir Kanun Hükmünde Kararname çıkararak 'bedelli askerliği getirdim' diyebilir. Vatandaşı kandırıyorlar." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, kamuda sağlık ile güvenlik konusunda boş kadro bırakmayacaklarını dile getirerek, bunları gerçekleştirmek için yeterli paranın da olduğunu söyledi. Bütün hükümetlerin 79 yılda Türkiye'nin kalkınması için 713 milyar dolar harcadığını, son 14 yılda ise harcanan paranın 2 trilyon 94 milyar dolar olduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, paranın doğru ve yerinde harcanması gerektiğini kaydetti.

Bu yıl 240 milyar dolar lira borç ödenmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, içeriye de 687 milyar lira faiz ödendiğini anlattı.

Fetullah Gülen'in iadesi


Muharrem İnce'nin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den usulüne uygun istenmediği iddiasına ilişkin de Kılıçdaroğlu, "Muharrem Bey'in söyledikleri doğru. Bu dosyaları zamanında işleme konulmadı bu Hükümet tarafından. Görmüyorlar mı, okumuyorlar mı? 7 ayrı mahkeme Fetullah Gülen'in tutuklanmasıyla ilgili yeni karar alıyor, dışarıdan getirilmesini istiyor. Adalet Bakanlığı bu dosyaların bir kısmını 8 ay bekletiyor, Amerika'ya göndermiyor. Niye Beklettin? Bu sorunun cevabı var mı? Hangi gerekçeyle beklettiniz?" değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Parlamentoda çoğunluğu alırsanız, FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin ne yapacaksınız?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"FETÖ ile mücadelenin asıl yolu, siyasi ayağını ortaya çıkarmaktır. Siyasi ayağını ortaya çıkarmazsanız, bu iş bir şeye yaramaz. Öyle FETÖ ile mücadele falan hepsi hikaye. FETÖ'yü bu kadar palazlandıran, güçlendiren ayağı ortaya çıkaracaksınız ki vatandaş diyecek ki 'evet bunlar gerçekten FETÖ ile mücadele ediyor'. Yapamazlar. Beceremezler değil, yapamazlar diyorum. Çünkü siyasi ayağı kendileri. Kendileri izin verdi. Bir ipte iki cambaz vardı. Cambazlardan biri düştü, diğer cambaz ipin üstünde o da 24'ünde düşecek."

Sandık güvenliğini sağlamak için Cumhur İttifakı'na dahil olmayan diğer partiler, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ve gönüllülerle beraber özel bir çaba harcadıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, güvenli olmayan 30 bin sandık saptadıklarını, bu sandıkların olduğu yerlerde milletvekilleri, gönüllüler ve avukatların görev yapacağını ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, " Yüksek Seçim Kurulu'nun bu bağlamda dikkatli olması lazım. Talimatla oyları, oranları değiştirirse bu kez çok kolay olmayacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İnce'nin mitingine şunlar gitti" dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Demek ki bütün vatandaşlar fişlenmiş vaziyette. Kim söylüyor? En tepedeki adam söylüyor. O adama kim bağlı? Milli İstihbarat Teşkilatı bağlı. Peki Milli İstihbarat Teşkilatı'nın başındaki kişi kim? AK Parti'den milletvekili olmak için istifa edip, milletvekili olamayınca tekrar görevine yasa dışı dönen kişi. Böyle bir ortamda bir seçime gidiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

24 Haziran'da oy kullanacak vatandaşlara da seslenen Kılıçdaroğlu, sözlerini, "Dikkatli oy kullansınlar. Harama el uzatmış kişiye oy verirlerse, harama ortak olurlar. Helalinden oy kullansınlar. Düzgün, namuslu, her kuruşun hesabını veren insanlardan yana oy kullansınlar." diye tamamladı.

(Bitti) Cumhuriyet Halk Partisi,Amerika Birleşik Devletleri,Kemal Kılıçdaroğlu
14 Haziran 2018 Perşembe 21:31