Kırıkkaleli Emekliler "Hayır"Da Yarışıyor

Kırıkkale'de Niyazi Akbudak (87), 13 yıldır her Ramazan ayında iftar yemeği verme geleneğini sürdürerek kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma duygularını yaşatmaya çalışıyor.

Kırıkkaleli Emekliler
03.08.2011 13:54 | Son Güncelleme: 03.08.2011 13:54

Kırıkkale'de Niyazi Akbudak (87), 13 yıldır her Ramazan ayında iftar yemeği verme geleneğini sürdürerek kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma duygularını yaşatmaya çalışıyor.

Türkiye'nin dört bir yanında hayırseverler tarafından kurulan iftar çadırları, ihtiyaç sahiplerinin ve evine yetişemeyenlerin yüzünü güldürüyor. Kırıkkale'de de "Cennet Dede" lakabıyla bilinen Akbudak (87), 13 yıldır ramazan ayında iftar yemeği veriyor.

AA muhabirine, kiraladığı küçük dükkanda, kendi imkanlarını kullanarak ve çevredeki esnaftan temin ettiği yardımlarla, hergün 600 kişilik yemek hazırladığını anlatan Akbudak, dükkanın önüne kurduğu masa ve sandalyeler sayesinde de evine yetişemeyen ve yolda kalan vatandaşlara iftar servisi yaptığını söyledi.

Akbudak, iftar yemeği dağıtmaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederek,

"Çok şükür Allah'ıma bu yılda ramazanı görmeyi bana nasip etti. Fakir fukaraya yardım ediyorum. Benim en büyük mutluluğum bu işte. Yardım ettiğim zaman huzur buluyorum, dinçleşiyorum. Ramazan ayında insanlara yardım etmek beni huzura kavuşturuyor. Birçok insanın hayır duasını almak beni mutlu ediyor. Bu hizmete ölene kadar devam edeceğim" dedi.

Kendisinin de yıllarca esnaflık yaptığını ve Bağkur'dan emekli olduğunu kaydeden Akbudak, herkesin elinden geldiğince ihtiyaç sahiplerine yardım etmesi gerektiğini dile getirdi.

-YARDIM YARIŞI-

Öte yandan, Kırıkkale'de değişik kurumlardan emekli olan dört kişi daha bir araya gelerek, Cennet Dede'nin yemek dağıttığı sokağa yakın bir yerde açtıkları yemekhanede yemek vermeye başladı.

Günde 250-300 kişiye yemek veren Sezai Çetiner, Mahir Deniz, Ekrem Laçin ve Necati Arı, tüm yemekleri kendi elleriyle yaptıklarını, böyle güzel bir ibadetten sonra hiçbir yorgunluk hissetmediklerini, aksine akşamları huzurlu uyuduklarını söyledi.

- KIRIKKALE

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Kırıkkaleli Emekliler 'Hayır'Da Yarışıyor - Haberler