Kkka Hastalığının Tetkikinde Gecikme İddiası

Samsun-sinop Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Cem Şahan, "28 Mart 2007 Tarihinden Beri Resmi Yollardan Gönderilen Hiçbir Örneğin Sonucu Tıp Fakültesi'ne Ulaştırılamadı" Dedi.

17.05.2007 18:22 | Son Güncelleme: 17.05.2007 18:22Kkka Hastalığının Tetkikinde Gecikme İddiası
Samsun-Sinop Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Cem Şahan, "28 Mart 2007 tarihinden beri resmi yollardan gönderilen hiçbir örneğin sonucu Tıp Fakültesi'ne ulaştırılamadı" dedi.

Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenleyen Şahan, OMÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin 1.5 ay önce Samsun-Sinop Tabip Odası'nda yaptığı toplantıda ihmallere dikkat çekilmesinin üzerinden 1.5 ay geçmesine rağmen önlem alınması için girişimlerin yapılmadığını, KKKA'nın büyük bir halk sağlığı sorununa dönüştüğünü söyledi. KKKA olgularının çok erken görülmeye başlandığını dile getiren Şahan, "Bu yıl OMÜ Tıp Fakültesi'ne ilk olgu 28 Mart 2007 tarihinde yatırıldı. 4. olgu halen yatmakta. Erken ribavirin

tedavisi hayat kurtarıcı olarak görülüyor. Amaç geçen seneki ve bu seneki deneyimlerimizle en erken bir dönemde tedaviyi başlatmak olmalıdır. Tabii hastalar uzak mesafelere yönlendirilir ise bu çok ciddi bir zaman kaybı. 4. olgu hasta en az 4-5 saat yolda ve 4-5 saat de gittiği merkezde zaman kaybetmiş olabilir. Ayrıca, 28 Mart 2007 tarihinden beri resmi yollardan gönderilen hiçbir örneğin sonucu (pozitif veya negatif-seroloji veya PCR) OMÜ Tıp Fakültesi'ne ulaştırılamadı. Başka bir dış merkeze gönderilen

sonuçlar bize KKKA virüsünü teyit ediyor. Ancak Sağlık Müdürlüğü tarafından çifter alınan hiçbir örneğimizin sonucu fakültemize ulaştırılmıyor" diye konuştu.

Sağlık İl Müdürü Dr. Cengiz Türkman ise, hastalardan alınan örneklerin Ankara Hıfzısıhha Enstitüsü'ne gönderildiğini, sonuçların oradan geldiğini, hastalığın tahlil işlemlerinin uzun sürmemesine rağmen sonuçların kendilerine geç bildirildiğini kaydetti. İl genelinde KKKA hastalığıyla ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirten Türkman, 'bilgilendirme, tedavi aşamasında uygulanacaklar' gibi birçok çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi.

(MD-SA-CC-Y)


Kaynak: İHA

29.02.2020 16:32:16