KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Sağlık Durumu İyiye Gidiyor

Kalbindeki ritim bozukluğundan kaynaklanan emboli nedeniyle beyninde damar tıkanıklığı yaşayan ve kısmi felç geçiren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi

10.06.2011 19:50 | Son Güncelleme: 10.06.2011 19:50KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Sağlık Durumu İyiye Gidiyor
Kalbindeki ritim bozukluğundan kaynaklanan emboli nedeniyle beyninde damar tıkanıklığı yaşayan ve kısmi felç geçiren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün akşam itibariyle servise çıkarıldı. Denktaş, ilk olarak muhallebi, bugün öğlende püre yedi. YDÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Nöroloji Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu ve Doç. Dr. Serap Sütbeyaz, bugün saat 16. 00'da basın toplantısı düzenleyerek Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

YDÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Denktaş'ın dün akşam itibariyle servise çıkarıldığını, ancak bu servisin Denktaş'a tahsis edilmiş kapalı bir servis olduğunu ve buranın da yoğun bakımdan daha az giriş yasağı olan bir yer olmadığını belirtti. Denktaş'ın serviste olmasına rağmen ziyaretçi kabul edilmediğini vurgulayan Kaptanoğlu, bunu Denktaş'ı hastane dışından gelebilecek enfeksiyonlardan korumak amacıyla uyguladıklarını söyledi. Kaptanoğlu, tedavinin çok iyi gittiğini, ancak her şeyin düzelmiş olmadığını ve hastanın sağlık durumuyla ilgili risk almak istemediklerini belirterek, basit bir enfeksiyonun bile ileriki yaşlarda büyük riskler yarattığını anımsattı.

Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu ise, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın nörolojik durumunun gayet iyi, bilincinin de gayet açık olduğunu belirterek, Denktaş'ın oturur vaziyette Lefkoşa'yı izlediğini ve kendilerine espriler yaptığını söyledi. Denktaş'ı ağız yoluyla beslemeye de başladıklarını ve Pazartesi günü de burnundaki sondayı çıkarmayı umduklarını söyleyen Özmenoğlu, Denktaş'ın nörolojik bir sorunu olmadığını ancak sol tarafındaki felç durumunun devam ettiğini söyledi. Özmenoğlu, fizik tedavi programlarına devam edeceklerini de belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serap Sütbeyaz ise, rehabilitasyonun tedavisinin iyi gittiğini ve buna ek olarak nörolojik sorunlarla da ilgilenmeye başladıklarını ifade etti. Sütbeyaz, Denktaş'ın şu anda oturabildiğini belirtmesinin ardından esas hedeflerinin desteksiz oturmasını sağlamak olduğunu, sonrasında da Denktaş'ı ayağa kaldırmayı deneyeceklerini söyledi. Sütbeyaz, Denktaş'ın rehabilitasyon süresinin aylar alabileceğini kaydederek, bir soru üzerine de rehabilitasyonun seyrine göre bu sürecin evde de geçirilebileceğini ifade etti.

Güncel

Kaynak: DHA

19.11.2019 00:36:30