KONYA Birer ayakları elektrik akıma kapılıp kopan, 2 leylek koruma altına alındı

Birer ayakları elektrik akıma kapılıp kopan, 2 leylek koruma altına alındıKONYA'nın Beyşehir ilçesinde leylek kolonilerinin bulunduğu bölgede, birer ayakları elektrik hattı kablolarında akıma kapılıp kopan 2 leylek koruma altına alındı.

12.07.2019 17:48
KONYA Birer ayakları elektrik akıma kapılıp kopan, 2 leylek koruma altına alındı
Birer ayakları elektrik akıma kapılıp kopan, 2 leylek koruma altına alındı
KONYA'nın Beyşehir ilçesinde leylek kolonilerinin bulunduğu bölgede, birer ayakları elektrik hattı kablolarında akıma kapılıp kopan 2 leylek koruma altına alındı.
Türkiye'nin en büyük leylek kolonilerini içinde barındıran Adaköy Mahallesi'ndeki Leylekler Tepesi'nde 2 leylek farklı noktalarda elektrik hattı kablosu üzerinden geçerken, birer ayağı kablodaki akıma kapılıp koptu. Çevredekiler tarafından bulunan iki leylekte tedavisi yapılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar 8'inci Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Beyşehir Milli Parklar Şefliği ekiplerine teslim edildi.
Leyleklerden birini çay içtiği kahvehanenin bahçesinde bulan Musa Uluğ (47), leyleği yürüyemediğini fark edince yakalayıp, Beyşehir Milli Parklar Şefliğine teslim ettiğini belirtti. Leyleklerin elektrik hattı kablolarına sık sık takıldığını ifade eden Uluğ, "Genellikle bu tür olaylar oluyor. Sebebi elektrik tellerine takılarak ayakları kopuyor ve canlarına mal oluyor. Dolayısıyla elektrik telleri yer altına almamız gerekiyor. Bir de yuva yapmak için balya ipleri sardıklarından dolayı onlara takılarak ayakları kanatları yaralanıyor. Geçen yıllarda bu tür olaylarla karşılaştık. Gerek bizler, gerek itfaiye ekiplerince bu leylekleri kurtardık. Bu leyleği de bulduktan sonra milli parklar şefliğini arayarak gelen ekiplere teslim ettik.? dedi.
İki leyleğin tedavi altına alındığını ifade eden Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, Türkiye'nin en büyük leylek kolonilerinin burada olması sebebiyle bu tür olaylarla sürekli karşılaştıklarını kaydetti.
Adaköy'deki Leylekler Tepesi'nde bir süre önce dünyaya gözlerini açan yavru leyleklerin özellikle uçma evresinde elektrik tellerine çarpma ya da başka sebeplerle ayaklarının kopması ve zarar görmesi gibi durumların yaşanabildiğini belirten Şener, bu durumla karşılaşan leyleklerin duyarlı insanlar tarafından tesadüfen bulunarak kendilerine getirilip teslim edildiğini ifade etti. Şener, 'Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerimize teslim edilen bu yaralı durumdaki leyleklerimize sahip çıkarak hemen koruma altına alıyoruz ve tedavilerinin yapılması için Konya'daki Karatay Hayvanat Bahçesi Veteriner Hekimliğine gönderiyoruz. Bu leylekler, buradaki tedavi süreçleri tamamlandıktan sonra tekrar doğal yaşam alanlarına bırakılmaktadır.' dedi.
KONYA Birer ayakları elektrik akıma kapılıp kopan, 2 leylek koruma altına alındı

Beyşehir, Türkiye, Konya, Güncel

Kaynak: DHA