Konya Dedelerinin 'Cönk'ünü, Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne Bağışladılar

Konya'da 1868-1926 yılları arasında yaşayan ve yaşadığı dönemde 'Cinci Osman Ağa' olarak bilinen Aşık Figani'nin kendi el yazıyla yazdığı 'Cönk', torunları tarafından Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışlandı.

10.12.2017 13:57 | Son Güncelleme: 10.12.2017 13:57
Konya'da 1868-1926 yılları arasında yaşayan ve yaşadığı dönemde 'Cinci Osman Ağa' olarak bilinen Aşık Figani'nin kendi el yazıyla yazdığı 'Cönk', torunları tarafından Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışlandı. Konya'da yaşayan Ahmet, Osman ve Salih Zeki İnci kardeşler, dedeleri Aşık Figani'nin el yazısıyla yazdığı (Türk Halk edebiyatında saz şairlerinin, kendilerinin veya başkalarının şiirlerini derledikleri, (alttan yukarıya) uzunlamasına açılan, çoğunlukla deri kaplı defter) cönkü yıllardır hatıra olarak saklıyordu. Ancak 3 kardeş, dedelerinin bu eserini Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışladı.

Dedesi Aşık Figani'nin görme ve duyma yeteneğinin az olduğunu belirten Ahmet İnci, şunları söyledi

Dedem, gözleri az gören, kulakları duymayan ve 5 çocuğuyla birlikte maddi sıkıntılar çeken, komşuları tarafından da ihtiyaçları karşılanan, buna rağmen şiir yazmayı bırakmayan bir kişiymiş. Babamda şiirlerle uğraştığı için dedemin yazdığı cönk, günümüze kadar saklandı. Bizde yaklaşık 90 yıldır bulunan bu cönk, evimizdeki raflarda çekmecelerde ömrünü doldurdu. Nihayet abilerimle birlikte bu değerli emaneti sahibine vermek istedik. Bize burada verdiğimiz emanetleri nasıl saklayacaklarını, nasıl değerlendireceklerini bizlere o kadar detaylı anlattılar ki bende sırtımdan bir yük indiğini hissettim. Bu eserin bu değerli emanetin bundan sonra kültüre hizmet edeceğini bilmek, bizi kardeşlerim olarak rahatlattı. Bu hizmeti yapanlara, sebep olanlara teşekkür ediyorum.

ARAŞTIRMACILAR İÇİN BİR KAYNAK OLABİLİR

3 kardeşin cönkü Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışlaması konusunda telkinde bulunan

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar, böyle bir eserin, araştırmacılar için ciddi önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Kapar, Konya'daki Sille Köyü, 5 bin yıllık, tarihi kültüre sahip olan bir belde. Tarih boyunca birçok ilim adamları yetiştiği gibi, şairlerimizde yetişmiş bu şairlerimizin içerisinde özellikle bu cönklerin sahibi olan Figani var. Bu cönklerde, Sille'nin tarihi var, kültürü var, toplum hayatıyla ilgili bir takım bilgilerin olduğunu biliyoruz. Bunların ötesinde bu cönklerin özellikle araştırmacıların hizmetine sunulmasına, yardımcı olması vesilesiyle aileye teşekkür ediyoruz. Bu cönklerdeki bu bilgilerin umarım bundan sonraki araştırmacılar içerisinde bir kaynak olabileceğini düşünüyoruz diye konuştu.
Konya Dedelerinin 'Cönk'ünü, Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne Bağışladılar

Ahmet Osman, Ahmet İnci, Salih Zeki, Politika, Güncel

Kaynak: DHA


20.01.2020 05:38:09