Konya Ovası Suya Kavuşuyor

Konya Ovası'nı suyla buluşturacak olan 100 yıllık rüya, Mavi Tünel Projesi yıl sonunda bitiyor.

03.07.2012 16:15 | Son Güncelleme: 03.07.2012 16:29Konya Ovası Suya Kavuşuyor
II. Abdülhamid döneminde başlayan, 100 yıllık Mavi Tünel rüyasının gerçeğe dönüşmesine çok az kaldı. 'e boşa akan suyu, Ovası'na verecek ve Konya'nın 50 yıllık su ihtiyaını karşılayan proje, yıl sonunda hayata geçecek.

Göksu Havzası'ndan Akdeniz'e boşa akan suların bir kısmını Konya Kapalı Havzası'na çevirmek amacıyla yürütülen Mavi Tünel Projesi'nde sona yaklaşıldı. DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, projeyle ilgili gelişmeleri paylaştı.

YIL SONUNDA KONYA OVASI'NA SU VERİLEBİLECEK

Projede yer alan Barajı'nın, bu ay içinde su tutma aşamasına geleceğini dile getiren Uzun, Mavi Tünel'deki çalışmaların da tamamlanmasıyla yıl sonuna doğru Konya Ovası'na su verme imkanı oluşacağını müjdeledi.

414 MİLYON METREKÜP SU AKTARILACAK

Uzun, projenin tamamlanmasıyla Akdeniz'e boşa akıp giden sulardan 414 milyon metreküp suyun, Konya Ovası'na aktarılmış olacağını dile getirdi ve şöyle devam etti:

''Bu suların sulamaya dönüşmesi için 'Apa-Hotamış İletim Kanalı' dediğimiz, 125 kilometre uzunluğunda kanal inşa edilecek. İhale işlemleri tamamlandı, önümüzdeki günlerde inşaata başlanacak. Bu kanalın ulaştığı noktada da Hotamış bataklığı üzerinde büyük bir depolama tesisi inşaatını sürdürmekteyiz''

KONYA'NIN 50 YILLIK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Proje kapsamında Bozkır Barajı'nın inşaatına geçen yıl başlandığını ve çalışmaların devam ettiğini anlatan Uzun, Avşar Barajı'nın ihalesinin henüz tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağını dile getirdi.

Projenin tamamlanmasıyla Konya'nın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağına dikkat çeken Uzun, Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı için bugüne kadar toplam 320 milyon lira para harcandığını, yıl sonuna kadar bu tutarın 370-380 milyon liraya ulaşacağını tahmin ettiklerini aktardı.

EN UZUN TÜNEL

Uzun, kilit projelerden olan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in ise bitme aşamasına geldiğini belirterek şunları kaydetti:

''Mavi Tünel'deki delgi işlemleri 1 yıl önce tamamlandı. Şu anda içinde enjeksiyon işlemleri devam etmekte. Devasa büyüklükte bir proje olan Mavi Tünel, Türkiye'de tünel delme makinesi ile delinen en uzun tünel. 17 bin 43 metre uzunluğunda, içinden büyük kamyonların dahi geçebildiği bir tünel. Tünelin içi beton segmentlerle kaplı. 52 bin 240 adet, her biri 25 santimetre kalınlığında tünel kaplama elemanı olan segment kullanıldı. Tünel inşaatında 67 bin metreküp beton, 4 bin 350 ton da demir kullanıldı.

Kazı çalışmaları sırasında 803 bin 470 ton hafriyat çıktı. Bu hafriyat, lokomotifli demiryolu vagonlarıyla tünel dışına çıkarıldı. Tünelden çıkarılan hafriyat ve kullanılan malzemelerin miktarına bakıldığında işin ne kadar devasa boyutta olduğu daha net görülüyor. Tünel, 120 personelle 36 ay boyunca günde 3 vardiya sistemiyle çalışılarak bitirildi''

Mustafa Uzun, Akdeniz, Bağbaşı, Konya, Güncel

Kaynak: AA

18.02.2020 22:49:46