Kopya Kazaya Karşı Proje

Alkan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şenyürek, Türkiye'nin Bir Çok İllinde Olduğu Gibi Ankara'da da Trafik Kazalarının Can ve Mal Kaybına Neden Olduğunu ve Söz Konusu Kazaların Önlenmesine Yönelik Olarak, Ankara İlinde Uygulanmak Üzere "Kopya Kazalara Son" İsimli Bir Sosyal Sorumluluk Projesi Yürüttüklerini Açıkladı.

Kopya Kazaya Karşı Proje
07.07.2009 01:40 | Son Güncelleme: 07.07.2009 01:40

Alkan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şenyürek, Türkiye’nin bir çok illinde olduğu gibi Ankara’da da trafik kazalarının can ve mal kaybına neden olduğunu ve söz konusu kazaların önlenmesine yönelik olarak, Ankara ilinde uygulanmak üzere "Kopya Kazalara Son" isimli bir sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini açıkladı.

Müşterilerinin bazılarının da bu kopya trafik kazalarında yaşamını yitirdiğini ve konuya ilişkin sosyal sorumluluk hissettiklerini anlatan Şenyürek, "Ankara’da trafik kazalarının en yoğun yaşandığı bölgeler belli. Hemen her gün, bu noktalarda aynı tip kazalar meydana geliyor. Kazaların olduğu bu bölgelere yetkililer ’kara nokta’ adını takmışlar. Ankara’da tüm sürücü ve yayaların dikkatli olması gereken çok sayıda kara nokta bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Şenyürek, Ankara kent merkezinde meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunun dikkatsizlik ve ihmalkarlıktan oluştuğunun emniyet kayıtlarında mevcut olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Eskişehir yolu Söğütözü mevkisi, Maliye noktası civarı ile 75. kilometrede bulunan Refik Cesur Işıklı kavşağı civarı, İstanbul yolu Gimat köprüsü, Ayaş yol ayrımı arası, Konya yolu Ahlatlıbel İncek girişi civarı ve Göl Petrol-Gölbaşı kavşağı arası, Samsun yolu otoban çıkışı ile Çalışkanlar mevkisi arası, Esenboğa yolundan Çankırı yol kavşağına kadar olan kesim ve Batıkent-çevre yolu kavşağı ile çevre yolu Organize Sanayi Sitesi kavşaklarının büyük bölümü birer kara nokta.

Projeye katkı bekliyoruz

Ankara trafiğinin kara noktaları bu mevkileri kapsıyor. Hemen her gün birbirinin kopyası kazalara neden olan bu yerlerde sürücü ve yayaların daha dikkatli olmasını sağlayıcı görsel materyaller koymayı planlanıyoruz. Görsel uyarılar sürücülerin ve yayaların bu kara noktalarda daha dikkatli olmasını sağlayacak. Başta İçişleri Bakanlığımız, Ankara Valiliğimiz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, İlçe Belediye Başkanlarımız, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere konuyla ilgili tüm kesimlerin projeye katkısını bekliyoruz."

Emniyet yetkililerinin yoğunluk kaynaklı kazaların çok sık yaşandığını belirterek, sürücülerin duyarsızlığından yakındığını aktaran Şenyürek, hemen her gün aynı noktalarda boy gösteren kazaların hem can hem de çok ciddi bir maddi kayba neden olmasına rağmen henüz somut bir adım atılmadığını savundu.

Alkan Otomotiv olarak projenin tüm giderlerinin üsteleneceklerini, projeye devreye sokmak için yetkililerle görüşmelerini sürdürdüklerini bildiren Şenyürek, bilinen kara noktalarda uygulanacak basit ama caydırıcı ve dikkat toplatıcı metotlarla kazaların en az seviyeye indirilmesini amaçladıklarını, zaman içinde başkent trafiğinin can alan bu kara noktalarını artık yok etmek istediklerini söyledi.

Şenyürek, "Kampanya ile kentimize böylesine önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Yaşadığımız kentimize sosyal sorumluluk sahibi bir özel sektör kuruluşu olarak yararlı olmak istiyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››Kopya Kazaya Karşı Proje - Ekonomi