BBC

Çin'deki koronavirüs vakalarıyla ilgili ilk kapsamlı araştırma yayınlandı: Orta yaş ve üzerinde risk artıyor

Koronavirüs salgınının çıkış noktası Çin ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapıldı. Virüs sebebiyle yaşanan ölümlerin ve tedavi gerektiren vakaların ele alındığı araştırma; salgından ölüm oranının %1.38 olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, virüs taşıyan orta yaş ve üzerindeki bireylerde riskin ciddi oranda arttığı belirtildi.

31.03.2020 11:30 | Son Güncelleme: 31.03.2020 14:47

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyada yüz binlerce kişinin hayatını etkileyen koronavirüsle ilgili ilk kapsamlı araştırma yapıldı. Guardian'ın tıp dergisi Lancet Infectious Disease'in analizlerine dayandırdığı araştırmada; koronavirüsten ölüm oranının yüzde 1,38 olduğuna ve orta yaştan itibaren riskin ciddi oranda arttığı ortaya konuldu.

VUHAN'DAN TAHLİYE EDİLENLER TEMEL ALINDI

İngiltere'deki Imperial College London tarafından yapılan araştırma, Çin'de teyit edilmiş 70.117 vakayla salgının çıktığı yer olan Vuhan'dan koronavirüs teşhisiyle tahliye edilen 689 kişiyle ilgili verileri temel alıyor. Guardian gazetesinin tıp dergisi Lancet Infectious Disease'in analizine dayandırdığı habere göre, 10 yaşın altındaki hastalarda ölüm oranı %0.0016 iken 80 yaş ve üzerindeki ölüm oranı ise yüzde 7,8. 10-19 yaş arasındaki hastaların binde 4'ü hastanede tedaviye ihtiyaç duyarken 80 ve üzeri yaştakilerde bu oran yüzde 18'in üstünde. Çalışmaya göre 40'lı yaşlardaki hastaların yüzde 4'ü, 50'li yaşlardaki hastaların da yüzde 8'den fazlasının hastanede tedavi altına alınması gerekiyor.

50 YAŞ VE ÜZERİNDE ÖLÜMLE SONUÇLANAN VAKA DAHA FAZLA

Araştırma ekibinden Prof. Azra Ghani, "Bu tahminlerimiz, koronavirüsün kontrol alınmasıyla ilgili karar süreçlerinde tüm ülkelere uyarlanabilir. Analizimiz, açık bir şekilde 50 ve üzeri yaşlardaki vakaların, 50 yaş altındakilere kıyasla hastanelerde tedavi gerektirme oranının çok daha fazla olduğunu ve vakaların daha büyük bir bölümünün ölümle sonuçlandığına işaret ediyor" dedi.

''TEŞHİS EDİLMEDEN ÖLEN HASTALARIN ORANI BİNDE 66''

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine göre, salgınla baş etmeye çalışan ülkelerin testler konusunda farklı yaklaşımlar benimsemesi ve her hafta başka bir test stratejisi izlemesi bilim insanlarının farklı ülkelerdeki ölüm oranlarını kıyaslamasını zorlaştırıyordu. Bir başka zorluk da bazı vakaların hiç teyit edilmemesi nedeniyle, hastalığa yakalandıktan sonra ölen insanların oranın bulunmasıydı. Bu son çalışma, teşhis konmadan ölen hastaların oranının binde 66 olduğuna işaret ediyor.

Çin'deki koronavirüs vakalarıyla ilgili ilk kapsamlı araştırma yayınlandı: Orta yaş ve üzerinde risk artıyor

RAHATSIZLIKLARI OLAN İLERİ YAŞ, DAHA FAZLA ZARAR GÖRDÜ

Sonuçlar, koronavirüs salgınında dünya genelinde belirginleşen tabloyu yansıtıyor; hastalığın akciğer ve kalp gibi başka sağlık sorunları olan ileri yaşlardaki kişilere daha fazla zarar verdiğini teyit ediyor.

DÜNYA NÜFUSUNUN %80'İ ENFEKTE OLABİLİR

Raporu kaleme alan ve İngiltere hükümetine koronavirüs salgını konusunda danışmanlık yapan uzmanlar, küresel nüfusun yüzde 80'inin koronavirüse yakalanabileceğini ve hastanede tedavi gerektiren vakaların sayısının en modern sağlık sistemlerini bile çıkmaza sokabileceği uyarısında bulunuyor.


Çin’deki koronavirüs vakalarıyla ilgili ilk kapsamlı araştırma yayınlandı: Orta yaş ve üzerinde risk artıyor
BBC
Haberler››Güncel››Çin'deki koronavirüs vakalarıyla ilgili ilk kapsamlı araştırma yayınlandı: Orta yaş ve üzerinde risk artıyor - Haberler