Köy bazlı soğuk hava deposu projelerine yüzde 50 destek veriliyor

Rize Valiliği, Köy Bazlı Kalkınma Programları kapsamında soğuk hava deposu projeleri sunanlara yüzde 50 kaynak sağlanacağını açıkladı. Projeye yapılacak maddi desteğin yanı sıra, Tarım Bakanlığı veya İl Özel İdaresi'nce yardım aktarılabileceği vurgulandı.

20.11.2007 17:05 | Son Güncelleme: 20.11.2007 17:05Köy bazlı soğuk hava deposu projelerine yüzde 50 destek veriliyor
Rize Valiliği, Köy Bazlı Kalkınma Programları kapsamında soğuk hava deposu projeleri sunanlara yüzde 50 kaynak sağlanacağını açıkladı. Projeye yapılacak maddi desteğin yanı sıra, Tarım Bakanlığı veya İl Özel İdaresi'nce yardım aktarılabileceği vurgulandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, 18 Nisan 2007'de Resmi Gazete'de yayınlanan Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı Taramı Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Yönetmeliği'ne göre Rize'de birçok yatırımın yapıldığı belirtildi. Bu girişimlerin Yatırımların Desteklenmesi Yönetmeliği'nde bulunan, "Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, yerinde istihdam yaratarak kırsal göçün önlenmesi, tarımsal üretim ile tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, tarımsal sulama alt yapısının geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve temel kamu hizmetlerinin düzeyinin yükseltilmesi hizmetlere erişimin artırılması ile kırsal toplumda belirli bir kapasitenin yaratılması" başlıkları altında yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İl Özel İdaresi'nce 2003 yılında inşa ettirilerek hizmete giren Ardeşen Soğuk hava deposunun kira karşılığında ilk olarak Kivi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne verildiği ve sözleşmenin encümen kararıyla iptal edilmesinin ardından 2005 yılının 8. ve 10 aylarında iki kez ihaleye çıkarıldığı belirtildi. İhaleler sonucunda, işi alan birinci firmanın sözleşme yapmaya gelmediği ikinci firmanın da işi almasına rağmen kendi isteğiyle ihaleyi feshettiği ifade edildi.

Valilik, kivicilerin mevcut soğuk hava deposundan kira vermeden yararlanması için Ardeşen Köylere Hizmet Götürme Birliğine teklif götürülmesine rağmen, İl Özel İdare Müdürlüğü'nden elektrik, su ve diğer işletim giderlerinin karşılanması halinde değerlendirilebileceği cevabı alındığı yer aldı.

Bu sözleşmenin yapılabilmesi için Rize Ziraat Odası'na mesleki kuruluş olması sebebiyle İl Özel İdaresi'nce tahsis yapılabileceği teklifi götürülmüş olmasına rağmen olumsuz cevap alındığı, tekrar ihaleye çıkarıldığı ve tek olarak katılan Kibar Balıkçılık'ın kazandığı, firma ile 28 Mart 2007'de 10 yıllığına sözleşme yapıldığı hatırlatıldı.


Kaynak: CHA

29.02.2020 17:13:06