18 Mart 2017, 14:33

Kral Selman'dan Çin'de 65 Milyar Dolarlık Anlaşma!

Dünyanın süper güçlerinden biri olan Çin'i ziyaret eden Suudi Arabistan Kralı Selman bu ülkeyle 65 milyar dolar değerinde 14 anlaşmaya imza attı.

Suudi  Arabistan Kralı Selman Bin  Abdülaziz, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu  Çin'de Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Suudi  Arabistan Kralı Selman​​,  Çin lideri tarafından başkent  Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'nda resmi törenle karşılandı.

FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDULAR

Törenin ardından yapılan heyetler arası görüşmede, terörle mücadele, " Suudi Arabistan 2030 Vizyonu" ve tarihi  İpek Yolu'nu tekrar canlandırmayı hedefleyen  Çin'in "Bir Kuşak, Bir Yol" projesi gibi konular ele alınırken, taraflar, ikili ilişkiler ve ortak çıkar alanlarına ilişkin fikir alışverişinde bulundu.


14 ANLAŞMA İMZALANDI

​Görüşmelerin ardından düzenlenen törende,​  Pekin ve  Riyad yönetimleri arasında enerji, uzay, bilim-teknoloji, güvenlik ve kültür alanlarında toplam 65 milyar dolar değerindeki 35 projeyi kapsayan 14 anlaşmaya imza atıldı.

Törenden sonra temasların içeriğine ilişkin açıklama yapan  Çin Dışişleri Bakan yardımcısı Cang Ming, "Şi ve Kral Selman'ın eski dost olduğunu" dile getirdi.


İki ülke arasındaki somut işbirliğinin önemli sonuçlar verdiği ve büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizen Cang, ziyaret çerçevesinde yapılan anlaşmaların içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

ZİYARETE 1500 KİŞİLİK HEYET EŞLİK EDİYOR

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan  Çin'e yaptığı ziyaretinde Suudi Kral'a, 25 prens ve 10 bakanın da aralarında bulunduğu bin 500 kişilik heyet eşlik ediyor.

Kral Selman bir aylık Asya-Pasifik turu kapsamında  Çin'den önce Endonezya,  Malezya ve  Japonya'yı ziyaret etmişti.  Çin temaslarını 18 Mart'ta tamamlayacak Selman daha sonra Maldivler'e gidecek.


18 Mart 2017 Cumartesi 14:33