Haber, Son Dakika, Haberler

Kriminalistik Eğitimini Uzmanından Alıyorlar

İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencileri Kriminalistik eğitimini uzmanından alıyor.

14.11.2015 09:27 | Son Güncelleme: 14.11.2015 09:27
Kriminalistik Eğitimini Uzmanından Alıyorlar

Özellikle geçmiş 20-25 sene içerisinde Kriminalistiğin olay yerinden mahkeme salonuna kadar devam eden adli sürecin tüm evrelerinde kullanımı ciddi bir şekilde arttı. Son yıllarda milyonlar tarafından izlenen CSI Newyork, Dexter , Bones, Criminal Minds gibi yabancı ve Parmak İzi ve Kanıt gibi yerli TV dizileri sayesinde de olay yeri inceleme ve Kriminalistik, hukuk ve ceza adaletinin en popüler alanlarından birisi haline geldi. Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliği görevinden emekli öğretim görevlisi Dr. Ekrem Malkoç, "işlenmiş olan suçun yeniden oluşturulmasına ve bu sayede daha iyi anlaşılmasına ve yorumlanmasına yarayan, suçla ilgili tüm fiziksel nesnelerin, bilimsel yöntemler kullanılarak incelenmesi" anlamına gelen Kriminalistik eğitimini İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencilerine verirken teorik eğitimin yanı sıra uzun yıllar içinde edindiği deneyimlerini de aktarıyor.

Kriminalistlik eğitimi zorunluluk oldu

Bir hukuk fakültesi mezununun Kriminalistik hakkında bilgi sahibi olmasının artık neredeyse zorunlu bir hale geldiğini belirten Dr. Malkoç, "Aldıkları eğitim sayesinde öğrenciler herhangi bir suç olayı karşısında hangi delillerin nerelerde aranması gerektiği, delillerin hangilerinin daha güçlü bilimsel bulgu oluşturabileceği, hangi delil üzerinde ne tür kriminal inceleme talep edilebileceği, kriminal incelemeleri yapacak kriminal uzmanların ne gibi yeterliğe sahip olması gerektiği, delil üzerinde inceleme yapacak olan kriminal laboratuvarların ne gibi kalite standartlarına sahip olması gerektiği gibi hususlarda bilgi sahibi olacaklar" dedi.

Malkoç, bu eğitimi alan İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunlarının, adli olayların daha hızlı ve verimli bir şekilde aydınlığa kavuşturulmasında ve adli ceza sistemi içinde önemli bir yer tutan kriminalistik uygulayıcı kurumların, yakın ve orta vadede, mevcut hizmet kalitesini artırmada dolaylı olarak önemli rol oynayacaklarını da sözlerine ekledi.

Dr. Ekrem Malkoç kimdir?

Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı laboratuvarlarında ses ve görüntü analiz uzmanlığı sürecinde Fizik İncelemeler ve Kriminalistik alanında Ankara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimi alan, ardından da eğitimini AB Jean Monnet Bursu kazanarak gittiği Belçika Leuven Üniversitesi'nde Avrupa Suçbilimi alanında yaptığı ikinci yüksek lisans çalışması ile sürdüren Dr. Ekrem Malkoç, Doktorasını Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dilbilim alanında tamamladı. Avrupa Adli Bilim Enstitüleri Ağı (European Network of Forensic Science Institutes-ENFSI) "Adli Amaçlı Konuşma ve Ses Analizi" Bilimsel Çalışma Grubu üyesi olarak faaliyet gösteren Malkoç, 2004 yılında bu bilimsel çalışma grubunun yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Dr. Malkoç, yine Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı'nın ENFSI kapsamındaki faaliyetleri çerçevesinde 2007-2008 yıllarında ENFSI Terörizm Projesinde Danışmanlık, 2009-2010 yıllarında ENFSI Yönetim Kurulu Üyesi Danışmanlığı, 2010- 2011 yıllarında ENFSI Patlayıcı Madde Uzmanları Çalışma Grubu Başkanı danışmanlığı yaptı. Van'da ve Söke'de Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliği görevlerini yürüten Malkoç, 2015 yılı Ekim ayında emekli oldu.

Kaynak: Bültenler

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Kriminalistik Eğitimini Uzmanından Alıyorlar - Haberler