Kudüs: İsrailli General Ordudan Atıldı

Lübnan'daki Savaş Dolayısıyla Başbakan Ehud Olmert ve Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'u İstifaya Davet Eden İsrailli General, Ordudan Atıldı.

05.10.2006 11:00 | Son Güncelleme: 05.10.2006 11:00Kudüs: İsrailli General Ordudan Atıldı
Lübnan'daki savaş dolayısıyla Başbakan Ehud Olmert ve Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'u istifaya davet eden İsrailli general, ordudan atıldı.

Halutz, yakında emekli olmayı bekleyen Kara Kuvvetleri Komutanı Ron Tal'e ordudan atıldığını bildiren mektubunda, "Bilhassa hükümet ve hükümetin başkanına siyasi eleştirilerde bulunarak bir ordu mensubu için kabul edilemeyecek ifadeler kullandınız" dedi. General Yiftah Ron Tal, dün de Halutz tarafından çağrılmış ve açıklamalarından dolayı kendisinden hesap sorulmuştu.

Ron Tal, 2 gün önce yaptığı açıklamada, "Askeri açıdan savaş başarısızlıkla neticelendi. Genelkurmay Başkanı ve Başbakan bu başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmeli ve istifa etmelidir" demişti. General, savaşa yeterli hazırlığın yapılmadığını ve esir alınan askerlerin kurtarılması ve Hizbullah'ın İsrail'e yönelik füze saldırılarına son verilmesi konularında hedefe ulaşılamadığını kaydetmişti. Dün İsrail ordusundan yapılan açıklamada, halen ordudan maaş alan birinin devlet yetkililerini eleştiremeyeceği ifade edilmişti.

İsrail'de hükümet ve ordu yönetimine Lübnan'daki savaş dolayısıyla son zamanlarda yoğun eleştiriler yapılıyor.


Kaynak: İHA

26.02.2020 20:18:07