Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'den yurt dışına götürülen tarihi eserleri parça parça geri getirmeye çalıştıklarını, son 3 yılda 3 binden fazla eseri geri aldıklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması
26.05.2011 15:50 | Son Güncelleme: 26.05.2011 15:50
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'den yurt dışına götürülen tarihi eserleri parça parça geri getirmeye çalıştıklarını, son 3 yılda 3 binden fazla eseri geri aldıklarını söyledi.

Günay, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin (TÜRSAB) Hilton Oteli'nde düzenlediği etkinlikte, Türkiye'nin de artık dünyaya övünçle göstereceği müzelere sahip olduğunu, Gaziantep'teki mozaik müzesinin de bunlardan biri olduğunu belirtti.

Sabah katıldığı bir etkinlikte İzmir'e uluslararası film festivali talebinde bulunulduğunu belirten Günay, "İstanbul'da, Ankara'da, Malatya'da, Adana'da yıllardır bu yapılıyor. İzmir'in kısa film festivalinden uluslararası festivale geçme talebi, geç kalmış bir talep" dedi.

Tadilatta olan 20-25 müzenin ayağa kaldırılmaya çalıştığını, Topkapı'yı bakan olarak devraldığında buranın işgal altında olduğunu anlatan Günay,

"Sağlık, Eğitim, Ulaştırma Bakanlığı, okul, matbaa, lojman hepsi burada vardı. Halbuki Topkapı, dünyanın müstesna mücevherlerinden biri. Gece-gündüz emek verdik. İyi bir noktaya geldik" dedi.

-"CUMHURİYETİN 100. YILINDA HEDEF İLK 5'E GİRMEK"-

Türk ekonomisinin Cumhuriyetin 100. yılında dünya ekonomileri arasında ilk 10'a girmeyi hedeflediğini, Türk turizminin dünyada 7. sırada yer alarak bu hedefi yakaladığını dile getiren Bakan Günay şöyle konuştu:

"Hem gelirde hem gelen turist sayısında dünyada ilk 10'un içindeyiz. Cumhuriyetin 100. yılında hedefimiz dünyada ilk 5'e girmektir. Önümüzde İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Çin, ABD var. İngiltere'yi bir iki yıl içinde geçeceğiz. Bu yılın ilk 4 ayın ortalaması bir önceki yıla oranla yüzde 17-18 yüksek. Gelir artışı yüzde 20'nin üzerinde. İtalya, İspanya, Fransa seviyelerini önümüzdeki 10 yıl içinde yakalayacağız inşallah. "

-YURT DIŞINA KAÇIRILAN TARİHİ ESERLER-

Yurt dışına götürülen tarihi eserlere de değinen Bakan Günay, yaklaşık 90 yıl önce Almanlar tarafından götürülen Boğazköy Sfenksi'ni geri alabilmek için 2 yıl boyunca gece-gündüz uğraştığını, eski büyükelçilerin kendisine, "Zorlama bunu, senden önce kaç bakan gündeme getirdi, olmaz" dediğini, kendisinin ısrarla konuyu gündeme getirdiğini ifade etti.

Günay, "13 Mayıs'ta en son Alman Kültür Bakanı haklı olduğumuzu teslim ettiler ve yetkililerimizle Alman yetkililer belge imzaladılar. 94 yıl sonra Hattuşaş kazılarının 100. yılından önce Boğazköy Sfenksi Türkiye'ye dönmüş olacak" diye konuştu.

Dünyadaki turizm anlayışının giderek değiştiğini, arkeolojinin ön plana çıktığına dikkati çeken Bakan Günay, şöyle dedi:

"Yeni turizm hamlesini başlatıp geliştirmemiz lazım. Tarih varlıklarımıza eskisinden daha fazla değer veriyoruz. Arkeolojiyi, müzelerimizi çok önemsedim. Bizden gidenleri parça parça almaya çalışıyoruz. Son 3 yıl içerisinde 3 binden fazla eseri (yurt dışından) geri aldık. Petrol üzerinde değil, ama inanılmaz bir arkeolojik zenginliğin üzerinde oturuyoruz. Türkiye'nin petrolü yok, ama arkeolojisi var. Turizm, Türkiye'nin geleceğini kuracak olan dünyanın barışçı geleceğini kuracak sektördür. "

-TÜRSAB BAŞKANI ULUSOY-

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan övgüyle söz ederek sektöre yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

2016 yılı hedefi olarak müzelere 50 milyon ziyaret 1 milyar 157 milyon dolar da gelir beklediklerini kaydeden Ulusoy, İzmirlilerin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın kıymetini bilmesi gerektiğini ifade etti.

Ulusoy, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a da seslenerek, "Sayın Bakanım, 59 liraya Kars'tan İstanbul'a uçakla insanlar gidiyor. KDV'yi yüzde 18'den 8'e indirin, inanın uçuşlar daha çoğalacak" dedi. Ulusoy ayrıca Yıldırım'dan gemi yanaşma ücretleriyle karayolu belgeleriyle ilgili de talepte bulundu.

-ESKİ ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM-

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, turizm ile ulaşımın et ve tırnak gibi olduğunu belirterek, "Türkiye turizmde bu noktaya ulaşım altyapısının gelişmesi sayesinde geldi" dedi.

Ulusoy'un ulaşımdaki yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 8'e indirilmesine talebine Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"18-8. Bana iki şeyi anlatıyor. 18-8 paslanmaz çelik vardı. Bir de 18-8 yeni bilinmeyen numaralar. Dünden beri havacılar buraya karargah kurdular. Dün de EGİAD'ın toplantısında bu talep yazılı olarak geldi, şimdi de kürsüden geldi. Yani bizim alanımız daralıyor. Manevra alanımız gittikçe daralıyor. Kuşatılmış vaziyetteyiz.

İkinci konu taşımacılıkla, karayolu belgeleriyle ilgili konu. Bu çok karışık bir konu. Teferruatlı çalışılması gereken bir konu. Birine yarayan öbürüne yaramıyor. Yani bu işi ya olduğu gibi bırakacaksın kargaşaya dönecek ya da bazı şeyleri yerleştirmemiz lazım. A, D, C belgesi birine yarıyor, birine yaramıyor. Bu konuda sürekli düzeltme yapıyoruz. Bu belgeleri vermekten daha önemlisi, denetleme de sıkıntımız var. Bir şeyde anlaşsak bile o denetlemede zafiyet olduğu için ona riayet edilmiyor. Yeni baştan oturacağız, bir düzenleme yapmak mecburiyetindeyiz. Geldiğimiz mesafeden geriye gitmemizi kimse istemesin.

Gemilerle ilgili ücretlerin tekrar gözden geçirilmesi konusunu da düşünebiliriz, ama bir gerçek de var. Bu seneki trafikteki artışta yüzde 30'luk artış var. Bu kabul edilmiş gibi gözüküyor başkanım. Bunu tekrar gözden geçirelim. Grup indirimi yapalım. Bazı mesailerle ilgili düzenlemeleri yapalım. "

- İZMİR

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması - Haberler