Haber, Son Dakika, Haberler

Kuran Yakmaya İlk Yorum

Kuran Yakılmasına Obama'dan İlk Yorum Geldi

03.04.2011 18:44 | Son Güncelleme: 03.04.2011 19:33
Kuran Yakmaya İlk Yorum
ABD Başkanı Barack Obama, Florida eyaletinde Kuran-ı Kerim'in bir kopyasının yakılmasını kınadı. Obama, yaptığı yazılı açıklamada, bu eylemi "aşırı hoşgörüsüzlük ve bağnazlık" olarak niteledi.

Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinde, 10 kişinin öldüğü Kur'an-ı Kerim'in kopyasının yakılmasını protesto gösterileriyle ilgili olarak Obama, hiçbir dinin masum insanların katledilmesini hoşgörmediğini, yüz kızartıcı ve üzüntü verici böyle bir eylemin haklı gerekçesinin olmadığını ifade etti.

Florida'nın Gainesville kasabasında 20 Mart'ta küçük bir kilisede, geçen yıl 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Kur'an-ı Kerim'in bir kopyasını yakma eylemi planladığını açıklayan ve tepkiler üzerine planından vazgeçen Amerikalı rahip Terry Jones'un liderliğinde, başka bir rahip Wayne Sapp tarafından Kur'an-ı Kerim'in bir kopyası yakılmıştı.BİR KİŞİ ÖLDÜ

Öte yandan Afganistan'ın güneyinde, ABD'nin Florida eyaletinde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını protesto etmek için düzenlenen gösteride bir kişinin öldüğü bildirildi.

Yerel yetkililer, gösterilerde 16 kişinin yaralandığını da kaydetti. Doğudaki Celalabad'ın İl yönetimi sözcüsü Ahmed Ziya Abdülzeyi de yaklaşık 2000 kişinin gösteri yaptığını, gösterinin barışçı ve kontrol altında olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Diğer

Etiketler: Dünya
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Dünya ››Kuran Yakmaya İlk Yorum - Haberler