Haber, Son Dakika, Haberler

Kürt Dili ve Edebiyatı Konferansı

Akademisyenler ve Uzmanlar Hakkari'de Kürt Dili ve Edebiyatını Tartıştı.

16.07.2010 16:14 | Son Güncelleme: 16.07.2010 16:14
Kürt Dili ve Edebiyatı Konferansı
HAKKARİ Üniversitesi tarafından düzenlenen '21'inci Yüzyılda Kürt Dili ve Edebiyatı Günleri' konulu konferansın birinci gününde yurt içi ve yurt dışındaki Üniversitelerden gelen akademisyen ve uzmanlar, geçmişten günümüze kadar uzanan Kürt Dili ve Edebiyatı'nın önemi üzerine konuşmalar yaptı ve izleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Geçen yıl Eylül ayında 'Kürt Kadın Kongresi' düzenleyen Hakkari Üniversitesi, bu yıl da '21'inci Yüzyılda Kürt Dili ve Edebiyatı Günleri' konulu bir etkinlik gerçekleştirdi. Dün açılış konuşmaları yapılan konferans, 3 gün boyunca Hakkari Atatürk Kültür Merkezi'nde sürecek. Fransa, İngiltere, İsveç ve Irak'tan 20'yi aşkın akademisyen, yazar ve uzman, Kürt Dili ve Edebiyatı üzerine Kürtçe sunumlar yapacak. Etkinliğin tüm oturumlarında Kürtçe konuşmalar yapılıyor. Kürtçe bilmeyen katılımcılar için de çeşitli dillerde çeviri yapılıyor.

Atatürk Kültür Merkezinde bugün sabah saatlerinde başlayan 21'inci Yüzyıl Kürt Dili ve Edebiyatı konferansının ilk gününde, Fransa Doğu Dilleri Akademisi Kurmanci Bölüm Başkanı İbrahim Seydo Aydoğan, Fransa Paris Kürt Enstitüsü Kurmanci Başkanı Reşo Zilan ve İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan , Dünyada ve Türkiye Kürt Dili ve Edebiyatı'nın bugüne kadar geçirdiği evreleri, hangi aşamada olduğu, bugüne kadar neler yapıldığı ve neler yapılması gerektiğini anlattı. Yurt dışı ve Yurt içinden gelen akademisyenlerin yanı sıra çok az sayıda halkın da katıldığı konferansta, konuşmacılar konuşmalarını baştan sona Kürtçe yaptı. Davetliler ise, Kürt Dili ile ilgili uzmanlara sorular yöneltti.

Kürt Dili ve Edebiyatı Konferansına konuşmacı olarak katılan Mardin Artuklu üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr Selim Temo,Türkiye tarihi açısından ilk kez Hakkari Üniversitesi tarafından 21'inci Yüzyıl Kürt Edebiyatı üzerine bir konferans gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Yrd. Doç Dr Temo, "Türkiye'de ilk kez bir Üniversitenin çatısı altında Kürt Dili ve Edebiyatı tartışılıyor.Birinci önemi ilk kez düzenlenmiş olması.İkincisi bunun çok gecikmiş bir şey olduğunu söyleyebilirim. Üçüncü olarak da dünyanın hemen her tarafından çok değerler Kürdologlar, Kürt Dili ve Edebiyatı uzmanlara burada toplanıyor. Konferansın sonunda ortak bir bildiri yayımlanmayı düşünüyoruz"dedi.

Yard. Doç. Dr. Temo, dün konferansa katılan Hakkari Valisi Muammer Türker'in yaptığı konuşmaya da değindi. Temo,"Valinin bu sözleri malumu ilandır. Bu düşünceye varmak için bütün bu acı olayların yaşanması gerekmiyordu. Başından beri Kürtler de bir halk olarak , her biri birer insan olarak bu haklara zaten sahiptiler. İnsan dünyanın bütün felsefi doktrinlerinde bütün dinlerinde , bütün ahlaki doktrinlerinde zaten bu haklara dil, haklarına, insani haklarına sahip olarak doğar. Bunun için mücadele gösterilmesi gerekmez. Fakat ne yazık ki, böyle acı bir olay yaşandı. Sayın Valim dediler ki, tüm bunları unutalım . Bütün bunları unutamayız. Bütün bunların bir şekilde yeniden hatırlanması gerekiyor. Geldiğimiz nokta elbette çok önemli bir nokta. Dünyadaki her dilin edebiyatı gibi Kürtçe'nin de çeşitli sorunları olan, çeşitli araştırma konuları olan, çeşitli olguları olan bir dil ve edebiyattır" dedi.

İzmir'den gelen Kürt Halk edebiyatı ve Kürt Tarihi Uzmanı Ahmet Aras ise konferansın, tarihi bir olay olduğunu vurguladı. Aras,"Tabi ki Kürt meselesinin çözümü bir anda olmaz. Bu adım adım bir takım şeylerin yapılmasıyla olur. Bu konferans da bu adımlardan biridir. Yakın zamana kadar varlıkları inkar edilen Kürtlerin , Kürt Dili üzerine yasak konuldu.Bunun sonuna gelindi. Artık yeni bir çözüm için çözümler aranıyor. Tabi böyle faaliyetler gerçekten katkı verecek diye düşünüyorum. Uzun süreden beri Kürt Dili ve Kürt Edebiyatı üzerinde yürütülmüş olan yasaklar son bulmakla beraber devletin görevleri vardır. Kürtler bu ülkenin sahibidir ve her halk gibi hakları vardır. Bazı Üniversiteler çok cesaretsiz davranıyor. Adım atamıyor. Hakkari Üniversitesi umarım diğer üniversitesine örnek olur. Umarım Kürt Dili üzerinde bölümler de açar. Kürtler diyor ki, biz de bu ülkenin sahibiyiz. Bizim de haklarımız var. Kimliğimiz var, edebiyatımız var. Devlet Türk edebiyatı ve kültürü üzerine ne kadar çaba gösteriyorsa Kürtler için de bunu yapmak zorunda. Kürtler gerçekten birlikte yaşamak istiyor. Türk halkını da kardeş olarak biliyor. Devletle Kürtlerin sorunu var. Türklerle Kürtler arasında bir sorun yok. Devlet bu işi gizlemiştir. Kürtlerin isteği temel insan haklarına dayalı normal bir ülkede kendi toprakları üzerinde insan gibi yaşamak ve Türk kardeşleriyle beraber herkesin birbirin haklarına riayet ederek yaşamasıdır. Hükümet bir süreç başlattı. Ama eksik oldu. İşte Hakkari Üniversitesinin bu çalışması da süreci hızlandıracaktır diye düşünüyorum" dedi

Fransa Doğu Dilleri Akademisi Kurmanci Bölüm Başkanı İbrahim Seydo Aydoğan da, "Basında artık tartışmalar açık bir dille yapılmaya başladı. Bunların üniversitelerde akademik seviyede de yapılması güzel bir şey. Herkesin fikrini söyleyemediği yerde mutlaka yasaklar ve sansürler olur. Sansürlerin olduğu yerde de bölünmeler olur. O yüzden insanlar konuşsun, tartışsın. Bu konferansta Kürt dilinin bugüne kadar yaşadığı evreleri ve Türkiye'de yaşadığı problemleri anlatmaya çalışıyoruz" deye konuştu.

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Kürt Dili ve Edebiyatı Konferansı - Haberler