14 Mart 2018, 13:11
BBC

Kürtaj Yüzünden 15 Yıl Hapis Yatan El Salvadorlu Kadın Serbest Bırakıldı

El Salvador'da 34 yaşındaki bir kadın kürtaj yaptırdığı için 15 yıl hapis yatmasının ardından serbest kaldı.

 Latin Amerika ülkelerinden  El Salvador'da yaşayan Maira Verónica Figueroa Marroquín, ağırlaştırılmış cinayet suçundan verilen 30 yıllık cezanın indirilmesinin ardından serbest bırakıldı.

KÜRTAJ TAMAMEN YASAK

Katolik El Salvador'da kürtaj, koşullar her ne olursa olsun yasak. Figueroa hep masum olduğunu savunmuş ve 2003'te hizmetçi olarak çalıştığı evde bebeğinin ölü doğduğunu söylemişti.

Figueroa, hastaneye götürülmüş, tutuklanmış ve sonunda kürtaj yapma suçlamasıyla hapse atılmıştı.

KALABALIK KARŞILADI

Figueroa'yı başkent San Salvador yakınlarındaki Ilopango Hapishanesi'nden çıkışında ailesi, gazeteciler ve insan hakları savunucuları karşıladı.

HUKUK OKUYOR

Figueroa, "Ailemle birlikte olmaktan mutluyum. Başıma ne geldiğini anlamak ve diğer kadınlara yardımcı olmak için hukuk okumak istiyorum. Yeniden başlayacağım ve kaybettiğim zamanı telafi edeceğim" dedi.

Figueroa, Yüksek Mahkeme tarafından kürtaj yüzünden aldığı ceza azaltılan ikinci kadın oldu. 35 yaşındaki Teodora Vasquez de 10 hapis yatmasının ardından geçen ay salıverilmişti.

EN AZ 8 YIL CEZASI VAR

El Salvador kürtajın tamamen yasaklandığı ve ağır cezalar verildiği birkaç ülkeden biri.

Çoğu vakada sekiz yıl hapis cezası veriliyor, ancak fetüsün ya da yeni doğan bebeğin öldüğü vakalar ağırlaştırılmış cinayet olarak kabul ediliyor ve en az 30 yıl hapis cezası veriliyor.

El Salvador kürtajı tamamen yasaklayan tek Latin Amerika ülkesi değil, ancak yasağın en sıkı uygulandığı yerlerden biri.

Doktorlar, kadının hamileliğini sona erdirmeyi düşündükleri durumlarda, yetkili makamlara haber vermek zorunda. Haber vermedikleri takdirde, doktorların kendisi de uzun hapis cezaları alabiliyor.

İnsan hakları grupları bu durumun düşükleri ve tıbbi acil durumları suç haline getirdiğini söylüyor ve 2000 yılından bu yana 100 kadının kürtaj bağlantılı suçlardan hapis cezası aldığını belirtiyor.

Latin Amerika,El Salvador
BBC
14 Mart 2018 Çarşamba 13:11YORUMLAR (18)
SAMSA: ASLI zaten sen bu dünyaya çocuk falan getirme.kaç yaşındasın anlaşılmıyor ama galiba senin beyninde ciddi sorunlar var kızım.insanın doğasında fıtratında olan bir şeyi reddetmek ve ona düşman kesilmek ancak beyninde özrü olan bir kişi için normal karşılanır.sizden sonra gelen nesile acıyorum vallahi.tabiki bu kafayla giderseniz zaten nesil falan da olmaz ya.
ZAFER: Kurtaj cinayettir.
KANUN SÜPER: katolikler şahane yahu biz bunlar kadar olamadık
BİR KİLO AKIL ALAYIM: Erkek Egemen Bu Dünyada Kadınlar DA Egemen OLacakları Bir Gezegen Bulsunlar Ve Bunlar Yaşanmak Zorunda Kalınmasın erkeklerden Daha Çok Çalışın Arkadaş. . . SadeceTavsiyem dir. Kadınlara Saygı ve Sevgi Duyarım. . .
ESRA DAĞ: Hamile kalmayin arkadaş kurtaj cinayettir. ceza vermekle en guzelini yapiyorlar. Helal olsun boyle devam.
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın