Kuşadası'nda Fayton Yasağına Ünlülerden Destek

Kuşadası'nda fayton yasağına ünlülerden destek Başkan Günel: " Hayvan haklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz"AYDIN - Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in hayvan haklarının korunması amacıyla şehirdeki fayton faaliyetlerini durdurma kararına ünlü sanatçılar başta olmak üzere her kesimden...

15.05.2019 20:42 | Son Güncelleme: 15.05.2019 20:42
Kuşadası'nda fayton yasağına ünlülerden destek
Başkan Günel: " Hayvan haklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz"

AYDIN - Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in hayvan haklarının korunması amacıyla şehirdeki fayton faaliyetlerini durdurma kararına ünlü sanatçılar başta olmak üzere her kesimden destek yağıyor. Sosyal medya üzerinden başlatılan imza kampanyasına sessiz kalmayan hayvan dostu Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile yaklaşık 8 yıl önce başlatılan fayton faaliyetine son verildiğini açıkladı. Geçtiğimiz hafta hayvanseverlere verdiği sözü tutup hayvan ambulansı olan "Haybulans" hizmetini hayata geçiren Başkan Ömer Günel, "Bu şehirde yaşayan tüm canlılara bahar gelecek demiştik. İki gün önce hizmete aldığımız haybulans ile sokak hayvanlarımıza acil durumlarda müdahale etme yetisine kavuştuk. Bugün ise bir diğer hayvan haklarını koruyan kararına daha imza atarak Kuşadası'nda fayton faaliyetlerini sonlandırdık" dedi.
Başkan Ömer Günel alınan kararı twitter hesabından yaptığı "Bir hayvansever ve belediye başkanı olarak Kuşadası'nda fayton faaliyetlerinin son bulduğunu kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyorum." açıklaması ile paylaştı. 10 bin üzerinde retwitt ve yaklaşık 80 bin beğeni ile hayvanseverlerden yoğun teşekkür mesajları alan Ömer Günel; "Hayvanlara yapılan zulüme sessiz kalmayacağımı, her bir hemşehrimin hakkını nasıl koruyor ve kolluyorsam hayvanlarımızın da haklarına ve canlarına sahip çıkacağımı açıklamıştım. Seçim sürecinde faytonlar konusunu gerek hayvanseverler gerekse fayton sahipleri ile pek çok kez konuştuk. Yüzyıllardır insanların en sadık dostları ve yardımcıları olan atlarımızın şehir içinde, asfalt üstünde yaşamalarının ve çalışmalarının doğalarına aykırı olduğunu, hijyen açısından sağlıksız olduğunu değerlendirdik." diyerek böyle bir karara imza atmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
-Fayton yasağına ünlü isimlerden destek mesajı yağıyor
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in 13 Mayıs'ta twitter hesabından duyurduğu Kuşadası'ndaki fayton faaliyetinin son bulduğuna ilişkin kararına sanatçı ve hayvanseverlerden destek ve tebrik mesajları yağdı. Her bir hemşehrimin hakkını nasıl koruyor ve kolluyorsam hayvanlarımızın da haklarına ve canlarına sahip çıkacağım açıklaması ile hayvanseverlerin gönlünde taht kuran Başkan Ömer Günel; "Sanatçılarımızdan ve hayvanseverlerimizden gelen destek mesajları bizleri çok mutlu etti. Uzun yıllardır bu konu ile ilgili bir hassasiyetim vardı ama yetkim olmadığı için rahatsızlığımı yetkililer ile paylaşmaktan başka elimden gelen bir şey yoktu. 31 Mart'ta belediye başkanı olarak Kuşadası halkı bana yetkiyi verir vermez konuyu gündeme alarak harekete geçtik. Sahipsiz ve sahipli hayvanlarımız ile ilgili daha pek çok radikal projemiz var. Zaman içinde bunların hepsini bir bir uygulamaya başlayacağız." dedi.
Doğa Rutkay; "Duyduğum en güzel şey bugün. Dilerim tüm belediyeler sizden örnek alsın! Bizleri bu acı haberlerden uzaklaştırsın! Tüm canlılarımızın dili kanadı olsunlar." Şevval Sam; "Ömer Başkanım sizinle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız. Tüm belediyelerden aynı hassasiyeti bekliyoruz." Merve Oflaz: "Baş tacısınız." Demet Akalın: "Ay başkan gibi başkan helal." Ezgi Mola, haberi Instagram hikayesinde paylaşarak, "Helal olsun Başkan. Darısı İzmir ve Adalar'a." Oyuncu Burcu Biricik de Ezgi Mola'nın paylaşımını Instagram hikayesinde paylaşarak destek verdi. Leman Sam: "Tebrikler Başkan var olun. Şimdi Erdem Gül'den böyle bir hayırlı hamle bekliyorum, Adalardaki fayton mafyasıyla başa çıkar umarım, hepsini temizlemek gerek Adalardan." Murat Dalkılıç: "Ne güzel yapmışsınız başkanım." Oyuncu Behzat Uygur: "Tebrikler şahane bir karar." Hayvan hakları savunucusu Masum Gözler; "Öncü olması ve tüm ülkemde faytonların kaldırılması temennisiyle." Oyuncu Eda Ece ve Selin Şekerci de Ömer Günel'in Kuşadası'nda faytonların son bulması ile ilgili duyurusuna, Şevval Sam'ın destek tweet'ini kendi sayfalarından paylaşarak destek verdiler. Sosyal medya fenomeni Odun Herif: "Kucaklıyoruz." Haçiko Derneği: "Tebrikler sayın başkan. Şefkatiniz için tebriklerimizle." yorumları ile paylaştılar. Cengiz Semercioğlu, Hande Yener, Barış Atay, Cenk Eren ve daha pek çok sanatçı Ömer Günel'in bu paylaşımını kendi hesaplarında paylaştılar.
Bu arada, Kuşadası Belediyesi'nin "hayvan dostu" çalışmalarına fayton faaliyetlerinin durdurulması dışında da devam ediyor. Belediye son olarak yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı 'Haybulans'ı hizmete soktu. "Haybulans" olarak isimlendirilen hayvan ambulansı bugün Kuşadası Belediyesi Evcil Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde gerçekleşen törenle teslim alındı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, rehabilitasyon merkezi yetkilileri, hayvan severler dernekleri temsilcileri ve vatandaşların katıldığı törene Kuşadası'nda yaşayan yabancılar da ilgi gösterdi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, " Kuşadası Belediyesi Evcil Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde hazırladığımız hayvan ambulansımız " haybulans", tam teçhizatlı olarak teslim alınmıştır. Ülkemizde sayılı adette bulunan tam teçhizatlı bir haybulansın Kuşadamızda hizmet verecek olmasından gurur ve sevinç duyuyoruz. Haybulans aracımız ile artık, acil, yaralanmış, kaza geçirmiş, hastalanmış sokak canlılarımıza yardım edebileceğiz. Haybulans, teknik özellikleri ile ülkemizde benzerlerinden ayrılıyor. Haybulans içinde, yaralı hayvana cerrahi müdahale edilebilecek ve aynı zamanda kafes, köpek taşıma sedyesi, yakalama sopası, kedi filesi ve kedi kafesinin yanı sıra serum seti, oksijen tüpü ve ekipmanı, cerrahi operasyon malzemeler hazır bulunacak. Ayrıca Haybulans içinde yaralı hayvanın kliniğe getirilmesi sürecinde veteriner hekimin durabileceği ve müdahale yapabileceği alan bulunuyor. Mevcut aracımız için şoförümüz ve veteriner hekimlerimiz 7/24 hizmet verecekler. Belediyemiz güvercinmasa çağrı merkezinden bildirilen ihbarlar rehabilitasyon merkezi veterinerlerince acilen değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır. Seçim döneminde hayvan severlere verdiğimiz bir sözü gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyim " diye konuştu. Kuşadası’nda Fayton Yasağına Ünlülerden Destek

Kaynak: İHA

Haberler››genel››Kuşadası'nda Fayton Yasağına Ünlülerden Destek - Haberler