Kütahyalı Üreticilere Fidanı ve Yem Bitkisi Tohumu

Kütahyalı çiftçilere, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün organize ettiği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından finanse edilen sertifikalı ceviz ve erik fidanı ile Macar fiği ve yonca tohumu dağıtıldı.
Törende konuşan Vali...

22.11.2013 22:49Kütahyalı Üreticilere Fidanı ve Yem Bitkisi Tohumu
Kütahyalı çiftçilere, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün organize ettiği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından finanse edilen sertifikalı ceviz ve erik fidanı ile Macar fiği ve yonca tohumu dağıtıldı.

Törende konuşan Vali Şerif Yılmaz, il genelinde meyve ve sebze yetiştiriciliğinin geliştirilmesi yönünde projeli çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, özellikle meyvecilik ve yem bitkileri yetiştiriciliğine önem verdiklerini ifade etti.

ValiYılmaz, şöyle konuştu: "Daha önce, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü bünyesinde düzenlenen makine ve ekipman dağıtım töreninde beraber olmuştuk. Bu vesilelerle kırsal alanda yaşayan insanlarımızın gelirini artırıcı çalışmalar bizim önceliğimizi oluşturmaktadır. İnsanlarımızın doğduğu yerde karnını doyurması, buna imkan ve alternatif sunulmasını kendimize görev bildik. Hem hükümetimiz tarafından gönderilen kaynaklar hemde yerel yönetimler olarak yaptığımız kaynak aktarımlarıyla insanlarımızın gelirini artırıcı, onlara destek olma amacıyla yaptığımız çalışmalarımızı çoğaltıyoruz. Yolumuzdan altyapımıza varıncaya kadar kırsal alanlarda yaşayan insanlarımızla kent merkezinde yaşayan insanlarımızın aynı şartlara ulaşması noktasında birçok başarılara imza attık ve aradaki farkları ortadan kaldırdık. İl Özel İdaresi bütçesinden bu proje için normal şartlarda 300 Bin TL civarı ödenek ayrılmıştı. Göreve geldikten sonra çalışma arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme neticesinde tarıma daha fazla kaynak ayrılması gerektiği görüşünde birleştik. Bu çerçevede en kolay uygulama imkanı olan yedek ödeneğin çiftçilerimize kaynak olarak aktarılmasına karar verdik. Sonuç itibariyle bu yapılanlar verilen ödeneğin en az 3-4 katı geri dönüş sağlayacağı için aldığımız kararın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzde ki yıl bütçesi içinde İl Genel Meclisimiz tarafından bu yıl aktarılan kaynağın iki katı kaynak aktarımı yapacağız. Bu aktarımlarda, yaptığımız gölet ve sulama kanallarını dahil etmiyoruz. Bugün itibariyle 398 çiftçimiz 62.000.000 TL hibe yardımından istifade edecektir. Başvurular Bakanlığımıza gönderildi. Gelecek olan onaylarla inşallah çiftçilerimize aktarmış olacağız" diye konuştu.

Konuşmaların, sertifika dağıtımlarının ve meyve fidanları ile yem bitkileri tohumlarının dağıtımının ardından program sona erdi.

Törene Belediye Başkanı Mustafa İça, Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, İl Genel Meclisi Başkanı Seyitömer Durmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz, Daire ve Şube Müdürleri ve vatandaşlar katıldı. - KÜTAHYA

Şerif Yılmaz, Yerel

Kaynak: İHA

14.10.2019 06:41:09