Kuyruklu Yıldız Kaşifi Philae ile İletişim Kesildi

Üç gün önce ilk kez bir kuyruklu yıldıza inmeyi başaran Philae isimli uzay aracı, hatalı lokasyon yüzünden enerjisiz kaldı ve iletişim kesildi.

17.11.2014 08:58 | Son Güncelleme: 17.11.2014 09:28

Üç gün önce ilk kez bir kuyruklu yıldıza inmeyi başaran Philae isimli uzay aracı, hatalı lokasyon yüzünden enerjisiz kaldı ve iletişim kesildi.

10 YILDA ULAŞABİLMİŞTİ

13 Kasım'da dünyanın ilk kuyruklu yıldız kaşifi uydu Rosetta ve onun yıldızın yüzeyine iniş yapmayı başaran mini aracı Philae'nin müthiş haberini vermiştik. Dünya'da hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak olan "Philae"yi taşıyan uzay aracı Rosetta, söz konusu kuyruklu yıldızın yörüngesine 10 yılda ulaşabilmişti.

Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın (European Space Agency) 10 senedir uzayda yolculuk yaparak Churyumov-Gerasimenko isimli kuyrukulu yıldıza erişen uydusu Rosetta, Dünya'daki kontrol merkezinde büyük coşkuya sebep olmuştu.

AÇILMAYAN ZIPKINLAR HEDEFİ ŞAŞIRTTI

Ne yazık ki kuyruklu yıldıza iniş yapan Philae, inişten sonra bir türlü açılmayan sabitleme zıpkınları yüzünden biraz sorun yaşamıştı. ESA'dan verilen bilgiye göre, sabitleme zıpkınları olmadan indiği yerde biraz zıplamış olan araç, hedeflenenden farklı bir noktaya geri inmiş. Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının çekim gücü de düşük olduğu için, Philae iki saat sonra yüzeydeki bir kraterin kenarında sabitlenmeyi başarmış.

"DERİN UYKU" MODUNA GEÇTİ

Ama krater kenarındaki pozisyonu yüzünden gölge bir alanda kalan Philae iniş robotu, üzerindeki güneş panelleri sayesinde çok az enerji toplayabilmiş. Üzerindeki batarya sadece 60 saatlik enerji verebildiği için şu anda Philae kuyruklu yıldız yüzeyinde düştüğü noktada enerjisiz kalmış durumda. ESA'nın uzaktan kontrolle tüm çabaları sonuçsuz kalmış ve Philae sonunda "derin uyku" moduna girip kendini geçici olarak kaptmış.

GÜNEŞE YAKLAŞTIKÇA BİLGİ YOLLAYABİLECEK

ESA yetkilileri kısa zamanda Philae'nin güneş görmesinin pek mümkün olmadığını düşünüyorlar ama Rosetta'nın görevi devam ediyor. Kuyruklu yıldıza vardığından beri geri yolladığı verilerle bilimadamlarının yüzünü güldüren uydu, Churyumov-Gerasimenko önümüzdeki aylar boyunca Güneş'e yaklaştıkça merkeze bilgi yollamaya devam edecek.

Kuyruklu Yıldız Kaşifi Philae ile İletişim Kesildi

Avrupa Uzay Ajansı, Teknoloji

Kaynak: SilikonVadisi.tv


20.02.2020 23:00:31