Kuyrukluyıldıza İlk Kontrollü İniş Doodle Oldu

Google, bugün gerçekleşen kuyrukluyıldıza ilk kontrollü inişi ana sayfasına taşıdı.

12.11.2014 23:13 | Son Güncelleme: 12.11.2014 23:13Kuyrukluyıldıza İlk Kontrollü İniş Doodle Oldu
Emre Çetinkaya - -

Bugün insanoğlu adına tarihi bir gün. Bugün akşam sularında Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın, 67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza gönderdiği Philae isimli uzay aracı, inişini başarıyla tamamladı. Bu iniş bir kuyrukluyıldıza gerçekleştirilen ilk kontrollü iniş olarak tarihe geçti. İşte bu tarihi olayın ardından , ana sayfasına bu olayla ilgili bir 'ı taşıdı.


Google'ın hazırladığı hareketli Doodle'da Philae uydusu bulunuyor. Diğer taraftan Doodle'a tıklandığında ise 'Philae'nin Google'daki arama sonuçları gösteriliyor.


Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı'ndan Andrea Accomazzo "iniş modülünü kuyruklu yıldızın üzerinde görüyoruz" açıklaması ile inişin başarılı olduğu, insanoğlunun dünyadan 500 milyon kilometre uzaklıktaki kuyruklu yıldıza iniş yaptığı duyurulmuştu.


Philae'nin görevi ne?


Philae öncelikle kuyrukluyıldızda hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak. Bunun yanı sıra projeyi yöneten astrofizikçi Dr. Fred Jansen, kuyrukluyıldızın içinde Güneş Sistemi'nin oluştuğu 4.6 milyar yıl öncesine ait maddeler içerdiğine inandıklarını belirtti. Araştırmada elde edecekleri bilgilerle, uzaydaki değişimin ve dünyanın hayatın başladığı zaman ne halde olduğuna dair sonuçlara varılabilecek.


Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Avrupa Uzay Ajansı, Emre Çetinkaya, Google, Doodle, Teknoloji

Kaynak: Teknokulis

11.12.2019 06:18:03