Kuyrukluyıldıza İnen Philae'nin Pili Bitiyor!

Geçtiğimiz günlerde kuyrukluyıldıza başarılı bir iniş gerçekleştiren Philae'den kötü bir haber geldi.

14.11.2014 20:43 | Son Güncelleme: 14.11.2014 20:43Kuyrukluyıldıza İnen Philae'nin Pili Bitiyor!
Emre Çetinkaya - -

Geçtiğimiz günlerde 67P/Churyumov-Gerasimenko isimli dünyadan yaklaşık 510 milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldızın üzerine inmeyi başaran Philae isimli uzay aracı hemen çalışmalara başlamıştı. Geçen gün kuyrukluyıldızın ilk yakın görüntüsünü dünyaya gönderen Philae, bugün ise yine kuyrukluyıldızın sesini göndermişti. Güzel art arda gelirken bugün ise Philae hakkında kötü bir haber geldi.


Belirtilene göre aracın güneş paneli gölgede kaldı ve pilin bitmesi halinde kendisini yeniden şarj edemeyebilir. Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), "Philae'nin pilinin birkaç saatlik ömrü kaldı. Yedekteki güneş panellerinin devreye girmesi gerekiyor ancak araç gölgede bulunuyor" dedi.


Şu an itibariyle kuyrukluyıldızda sondaja başlayan Philae'nin elde ettiği bulguları gönderebilmek için enerjisinin yetip yetmeyeceği ise şu an için bilinmiyor. Diğer taraftan yetkililer aracın gövdesinin çevrilip panellere bir miktar güneş ışığının gelmesi konusuna yoğunlaşmış durumdalar.


Öte yandan Philae'nin şarjının bitmesi halinde, Philae'yi kuyrukluyıldıza kadar taşıyan Rosetta'nın yine de 2015'in sonuna kadar takip etmesi bekleniyor.Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Emre Çetinkaya, Teknoloji

Kaynak: Teknokulis

20.01.2020 06:24:44