Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Başkan Tuna'ya Ziyaret

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından gelen konuklarını her gün makamında ağırlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı ile görüştü.

23.04.2018 11:37Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Başkan Tuna'ya Ziyaret
Türkiye'nin ve dünyanın dört bir tarafından gelen konuklarını her gün makamında ağırlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı ile görüştü.

Ziyarette Ankara'nın toplu ulaşım alanındaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyleyen KKTC Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı'na Başkan Tuna, öncelikle üniversitelerden planlama desteği almaları gerektiğini belirterek, "Üniversiteler ile görüşün önce, bir ulaşım planı hazırlasınlar. Otobüslerin güzergahları, vatandaşların talepleri neler bunlar incelensin. Bir yere raylı sistem yapılabilecek mi bunların tamamı teknik olarak araştırılsın. Böyle olursa daha rasyonel ve daha verimli olur. Ayrıca işletme için de kooperatif kurulması sistemin işletilmesini kolaylaştırır" dedi.

Dipkarpaz'a "Ankara" parkı

KKTC'den Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tuna'ya, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ve beraberindeki heyet de ziyarette bulundu. Başkan Tuna konuklarını, " Anavatanınıza hoş geldiniz" sözleriyle karşıladı. Görüşmede KKTC'li konuk Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Başkan Tuna'dan park talebinde bulundu. Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Dipkarpaz'da aileleriyle birlikte gidebilecekleri bir park yapılmasını ve ismini de "Ankara" koymak istediklerini söyleyen Coşkun'a Başkan Tuna, "Kardeşlerimizin talep ve isteklerine yok diyemeyiz" karşılığını verdi.

Başkan Tuna, Dipkarpaz'a gittiğini, el değmemiş doğasıyla içinde barındırdığı farklı kültürlerden toplumlarla özel bir bölge olduğunu belirtti. Konuk Belediye Başkanı Coşkun da, "1975 yılında iskana açılan bölgemizde anavatanın 67 vilayetinden gelen halk yaşıyor. 2 bin 500 nüfuslu bölgemizde 2 bin 200 Müslüman, 300 Rum vatandaşı yaşamaktadır. Kıbrıs Türkleriyle birlikte 69 farklı kültürden oluşan bir halkız. İç içe ay yıldızlı bayrağın altında yaşıyoruz" dedi. - ANKARA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ulaştırma Bakanlığı, Mustafa Tuna, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: İHA

20.10.2019 16:34:06