Kuzey Kore BM Büyükelçisi: "Konsey, Bizi Kutlamalı"

Kuzey Kore'nin BM Büyükelçisi Pak Gil Yon, BM Güvenlik Konseyinin, Yaptığı Nükleer Deneme Konusunda "Yararsız" Kararlar Geçirmek ya da Açıklamalar Yerine Pyongyang'ı Kutlaması Gerektiğini Söyledi.

09.10.2006 19:13 | Son Güncelleme: 09.10.2006 19:13Kuzey Kore BM Büyükelçisi:
Kuzey Kore'nin BM Büyükelçisi Pak Gil Yon, BM Güvenlik Konseyinin, yaptığı nükleer deneme konusunda "yararsız" kararlar geçirmek ya da açıklamalar yerine Pyongyang'ı kutlaması gerektiğini söyledi.

Pak, gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer deneme yapan Kuzey Kore'yle gurur duyduğunu, Güvenlik Konseyinin de duyması gerektiğini ileri sürdü.

Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığını ilan etmesiyle ilgili Güvenlik Konseyi toplantısı sürerken ve bazı diplomatlar Pyongyang'a yönelik yaptırım tehdidi de dahil katı tedbirler alınabileceği uyarısında bulunurken, Pak, gazetecilere açıklamasında, Güvenlik Konseyinin "yararsız, sert kararlar almak ya da benzeri yaklaşımlarda bulunmak yerine Kuzey Koreli bilim adamları ve araştırmacıları kutlamasının daha iyi olacağı" ifadesini kullandı.

Pak, Kuzey Kore'nin başka nükleer deneme planlayıp planlamadığı yönündeki bir soruya da "Bu yeterli olacaktır. Siz öyle düşünmüyor musunuz?" karşılığını verdi.


Kaynak: AA

6.12.2019 05:37:06