Lefkoşa: KKTC'de Güvenoylaması Yarın

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yeni Kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi/birleşik Güçler-özgürlük ve Reform Partisi (Ctp/bg-özgür Parti) Koalisyon Hükümeti İçin Yarın Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Güvenoylaması Yapılacak.

04.10.2006 14:21 | Son Güncelleme: 04.10.2006 14:21Lefkoşa: KKTC'de Güvenoylaması Yarın
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yeni kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler-Özgürlük ve Reform Partisi (CTP/BG-Özgür Parti) koalisyon hükümeti için yarın Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda güvenoylaması yapılacak.

Yeni hükümet, toplantıya katılanların salt çoğunluğunun kabul oyu kullanması halinde güvenoyu alacak. Güvenoylaması sırasında milletvekillerinin isimleri okunarak oy tercihlerini "kabul", "ret" veya "çekimser" şeklinde belirtmeleri istenecek. Yeni hükümetin güvenoyu almasına kesin gözüyle bakılırken, KKTC Anayasası'na göre, güvenoyu alan hükümetin aleyhine 3 ay geçmedikçe güvensizlik önerisi verilemiyor.

CTP/BG-DP hükümetinin 11 Eylül'de istifa etmesinin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yeni hükümeti kurma görevini yeniden CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer'e vermişti. 7 Eylül'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti'den (DP) istifa edenlerin kurduğu Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti) ile koalisyon kurma konusunda anlaşan CTP/BG, bu partiyle 23 Eylül'de hükümeti protokolü imzalamıştı. CTP/BG Genel Başkanı Soyer başkanlığında oluşturulan kabine, 25 Eylül'de Cumhurbaşkanı'na sunularak onaylanmış ve aynı gün Cumhuriyet Meclisi'nde okunmuştu. Yeni hükümetin programı ise 30 Eylül Cumartesi günü mecliste okunmuş ve görüşmeler ise dün yapılmıştı.

Anayasaya göre, güvenoylaması program görüşmelerinin tamamlanmasından 1 tam gün sonra, yani yarın yapılacak. CTP/BG-Özgür Parti koalisyon hükümetinde CTP/BG'nin 7, Özgür Parti'nin de 3 bakanlığı bulunuyor. Hükümetin mecliste 25'i CTP, 3'ü de Özgür Parti'ye ait olmak üzere 28 sandalyesi var. UBP 13, DP 6, Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) 1 milletvekiline sahip. KKTC Meclisi'nde 2 de bağımsız milletvekili var.

UBP ve DP, hükümet oluşumuna karşı çıktıkları için meclis toplantılarına boykot uyguluyor ve katılmıyor.


Kaynak: İHA

25.02.2020 21:44:11