Haber, Son Dakika, Haberler

Lefkoşa: KKTC'de Hükümet Kurma Çalışmaları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Koalisyon Hükümetinin Dün İstifa Etmesinin Ardından Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Nabız Yoklamak İçin Mecliste Sandalyesi Bulunan Parti Lider ve Yetkilileriyle Bir Araya Geldi.

12.09.2006 15:00 | Son Güncelleme: 12.09.2006 15:00
Lefkoşa: KKTC'de Hükümet Kurma Çalışmaları
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) koalisyon hükümetinin dün istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat nabız yoklamak için mecliste sandalyesi bulunan parti lider ve yetkilileriyle bir araya geldi.

Talat bugün ilk görüşmesini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı hasan Özgürgün ve heyetiyle gerçekleştirdi. Seçimin daha adil bir davranış olacağını ifade eden Özgürgün, öğle saatlerinde bir araya gelen UBP ve Demokrat Parti (DP) yöneticilerinin ortak eylem planı konusunda aldıkları kararları açıkladı.

Talat ikinci görüşmesini Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve Başbakan ferdi Sabit Soyer ile yaptı. Soyer çözüme katkıda bulunacak adımlar atmaya hazır olduklarını belirterek, gerginliği ise statükoyu bozmaya çalışanların oluşturduğunu söyledi. Başbakan Soyer ayrıca siyasi bir oyun oynandığını ve oyunun amacının Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini tıkamak olduğunu iddia etti. Talat'ın parti liderleriyle görüşmelerini sürdürmesi bekleniyor.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve heyeti de sabah saatlerinde Barış ve Demokrasi Hareketi'ni (BDH) ziyaret etti. Denktaş görüşmenin ardından yaptığı açıklamada hükümet modelinin halkın iradesini yansıtmadığını ve erken seçimin şart olduğunu belirterek, etik kurallar çerçevesinde "meclisi boykot" da dahil bir eylem planı yaptıklarını söyledi. UBP Genel Başkanı Özgürgün de eylem planını doğruladı.

Kaynak: İHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!