Haber, Son Dakika, Haberler

Lefkoşa: KKTC Meclisi Yeni Yasama Yılına Boykotla Başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclisi Yaz Tatilinin Ardından İlk Birleşimini Bugün Gerçekleştirdi. Ulusal Birlik Partisi (Ubp) ve Demokrat Parti (Dp) Milletvekillerinin Boykot Uygulayarak Katılmadıkları Bugünkü Birleşimde Sadece Sunuşlar Yapıldı.

18.09.2006 16:00 | Son Güncelleme: 18.09.2006 16:00
Lefkoşa: KKTC Meclisi Yeni Yasama Yılına Boykotla Başladı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclisi yaz tatilinin ardından ilk birleşimini bugün gerçekleştirdi. Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) milletvekillerinin boykot uygulayarak katılmadıkları bugünkü birleşimde sadece sunuşlar yapıldı.

Öte yandan, bir basın toplantısı düzenleyen DP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, "Demokrasinin gelişim sürecine çok ciddi olumsuz etki yapan bir yöntemle, partilerinden istifa ettirilen 4 vekilin 3'ünün geçtiğimiz hafta sonu yıldırım hızı ile partilerini oluşturduklarını ve hükümete girme çalışmalarını devam ettirmekte olduklarını, hükümetin henüz kurulmamış olmasıyla birlikte demokraside açılan yaranın giderek büyüdüğünü" dile getirdi. Hasipoğlu, "Devlet yönetmek ciddi bir iştir. Etik değerler devlet yönetimlerinde birçok yasa ve kuraldan daha önemlidir. Hükümeti kurmakla görevlendirilmiş olan arkadaşımız herhalde henüz bunun farkında değildir ki yaptığı hareketi önemsizleştirmeye çalışmaktadır" ifadelerini kullandı.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ise "Bu hükümet kurulursa ve demokrasiye sürülen bu kara leke devam ederse, meclisi boykot etmekte dahil demokratik bir mücadele vermek için yetkili kurullardan, belediye başkanlarından ve parti tabanından her türlü yetkiyi aldıklarını" dedi.

Özgürgün, ayrıca "Yapılması gereken mecliste temsil edilen siyasi partilerle hükümet kurmak. Ya da bu gerçekleşmezse erken bir seçime gidilir. Bu nedenle CTP'nin (Cumhuriyetçi Türk Partisi) müftüyü de kullanarak UBP'den ve DP'den milletvekili istifa ettirip süratle bir parti kurdurarak yeni bir hükümet kurdurmaya çalışması siyasi bir kara lekedir" diye kaydetti. Özgürgün, bundan sonra CTP ile hiç bir şekilde koalisyon kurmayı düşünmediklerini de ekledi.

Kaynak: İHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Dünya ››Lefkoşa: KKTC Meclisi Yeni Yasama Yılına Boykotla Başladı - Haberler