Lübnan'da Alıkonulan Türk İş Adamı

Beyrut Refik Hariri Havaliman'ında 12 saat güvenlik soruşturmasına alınan Türk iş adamı Öz: "Lübnan emniyeti bana terörist muamelesi yaptı"

18.07.2014 17:36Lübnan'da Alıkonulan Türk İş Adamı
Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Refik Hariri Havaliman'ında 12 saat süreyle güvenlik soruşturmasına alınan Türk iş adamı Yaşar Öz, emniyet görevlilerinin kendisine "terörist" muamelesi yaptığını söyledi.

Serbest bırakıldıktan sonra AA'ya konuşan Öz, "Lübnan'daki iş ortaklarıyla görüşmek üzere, dün gece Türk Hava Yolları'nın tarifeli (THY) uçağıyla Beyrut'a geldiğini, emniyet yekililerinin kendisine hiçbir açıklama yapmadan 12 saat boyunca alıkoyduğunu" dile getirdi.

Yetkililere gerekli tüm belgelerini gösterdiğini söyleyen Öz, şunları kaydetti,

"Rezervasyon yatırdığım oteli, burada bayiliğimizi yapan iş ortaklarımızı, Türkiye'de sahibi olduğum şirketi bile aradılar. Dönüş bileti görmek istediler. Hepsini gösterdim. Fakat hiçbir açıklama yapmadan, neden gösterilmeden alıkonuldum."

"Türk vatandaşı bir kadın geri gönderildi"

Kendisi ile birlikte alıkonulan, Adana'dan gelen Türk vatandaşı bir kadının, sabah saatlerinde Türkiye'ye geri gönderildiğini aktaran Öz, "Bana, 'Lübnan'a mı girmek istersin yoksa geri gönderilmeyi mi?' diye sordular. Ben de Lübnan'da kalmak istiyorum dedim" şeklinde konuştu.

Aralarında Suriye, Irak, Ürdün vatandaşlarının da bulunduğu 20 kişiyle bir odaya kapatıldıklarını ve kapının 10 saat boyunca üzerlerine kilitlendiğini söyleyen Öz, "Sahur için yemek istedik, vermediler. Hiçbir açıklama yapmadan hepimize 'terörist' muamelesi yaptılar" dedi.

Beyrut'taki Büyükelçiliği'nin devreye girmesi ve Türk basınındaki haberlerden sonra emniyet yetkililerinin tutumunun değiştiğini belirten Öz, bu sayede serbest bırakıldığını, diğerlerinin ise hala tutulduğunu söyledi.

Lübnan'daki diplomatik kaynaklar, yaklaşık 10 gündür, Türkiye'den Lübnan'a hava ve deniz yolu ile gelen yolculara, güvenlik birimlerinin, tedbirlerini artırdıklarını ifade etmişti. Yetkililer, konuyla ilgili Lübnan Başbakanlığı dahil olmak üzere, bütün ilgili birimlerle gerekli girişimleri yaptıklarını dile getirmişti. - Beyrut

Yaşar Öz, Türk İş, Beyrut, Lübnan, Politika, Güncel

Kaynak: AA

22.10.2019 02:07:19