18.07.2017 21:40

Lübnan'da Hayırseverlerin Okuttuğu Filistinli Öğrenciler Mezun Oldu

Lübnan

Lübnan Birleşik Gençlik Projesi isimli STK, burs verdiği ve eğitimlerine yardımcı olduğu Filistinli üniversite öğrencileri için mezuniyet töreni düzenledi.

Lübnan Birleşik Gençlik Projesi isimli STK, burs verdiği ve eğitimlerine yardımcı olduğu Filistinli üniversite öğrencileri için mezuniyet töreni düzenledi.

Lübnan'da Türk hayırsever Melek Nimer'in kurduğu Lübnan Birleşik Gençlik Projesi, 7 yıldır burs verdikleri 100 Filistinli üniversite öğrencisi için mezuniyet töreni tertipledi.

Başkent Beyrut 'ta bir otelde düzenlenen etkinliğe, Beyrut Amerikan Üniversitesi Rektörü Dr. Fadlo Khuri, akademisyenler, hayırseverler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

AA muhabirine konuşan hayırsever Nimer, Lübnan'daki liselerde ikinci sınıfta okuyan başarılı Filistinli öğrenciler arasından her yıl seçtikleri 150 öğrenciye üniversiteden mezun oluncaya kadar destek olduklarını söyledi.

Öğrencilere 2 yıl boyunca üniversite hazırlık eğitimi verdiklerini, sınavı kazananlara üniversite tercihinde rehberlik yaptıklarını ve eğitimleri süresince yardımcı olduklarını belirten Nimer, "2012-2013 eğitim döneminde 10 öğrencimiz üniversite mezunu olurken, bu sayı her yıl arttı ve bu yıl 100 öğrencimiz üniversite mezunu oldu." dedi.

Destek oldukları üniversite mezunu Filistinli sayısının 330'a ulaştığını ifade eden Nimer, "2016-2017 döneminde farklı ülkelerdeki üniversitelerde toplamda 437 öğrencimiz vardı. Benim için çok heyecanlı ve gurur verici bir akşam. Yaklaşık 7 yıldır ilgilendiğimiz öğrencilerin başarılarını ve üniversiteden mezun olduklarını görmek beni çok mutlu ediyor ve onlarla gurur duyuyorum." diye konuştu.

Lübnan'daki Filistinlilerin yüzde 40'ının ilköğretim seviyesini görebildiğini ve sadece yüzde 4'ünün üniversiteden mezun olduğunu belirten Nimer, bir bursla bir hayatın değil bir ailenin değiştiğini bu değişimin de topluma ümit verdiğini ve örnek oluşturduğunu vurguladı.

Lübnan Birleşik Gençlik Projesi, 2016 nisan ayında Arap-Amerikan Enstitüsü'nün düzenlediği " Halil Cibran İnsanlığın Ruhu Ödülleri" kapsamında "Kurumsal Mükemmellik" dalında ödüle layık görülmüştü.

Lübnan'da yaşayan Filistinli mülteciler

Resmi rakamlara göre, Birleşmiş Milletler 'e (BM) kayıtlı 450 bin civarında Filistinli mülteci Lübnan'da yaşıyor.

Lübnan nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan bu mültecilerin yarısından fazlası (yüzde 62), altyapı ve sosyal imkanların çok kısıtlı olduğu 12 mülteci kampında yaşarken, geri kalanlar ise kamp çevresinde ve ülkenin farklı bölgelerinde ikamet ediyor.
Kaynak: AA
Beyrut , Lübnan , Politika , Güncel