Maç Biletleri Çipli Olacak

TFF Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, gelecek sezon uygulamaya konulacak elektronik bilet sisteminde biletlerin çipli olacağını ve alanın bilgilerinin yer alacağını söyledi.

04.05.2011 18:35 | Son Güncelleme: 04.05.2011 18:35Maç Biletleri Çipli Olacak
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, gelecek sezon uygulamaya konulacak elektronik bilet sisteminde biletlerin çipli olacağını ve alanın bilgilerinin yer alacağını söyledi. Egemenoğlu, "Sporda şiddet yasası" kanunu hakkında Bursa kulübünde bilgilendirme toplantısı yaptı. Taraftar Dernek başkanları, emniyet mensupları, kulüp personeli ve yönetim kurulunun katıldığı toplantı yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.

Türkiye Futbol Federasyonu'nda kararları hukukçuların verdiğini dile getiren Egemenoğlu, şu bilgileri verdi: "Başkan ve yöneticilerin açıklamaları ve sorumlulukları ile ilgili konular, Kulüpler Yasası içinde tanımlanacak. Yasaya ihtiyaç bundan kaynaklı. Verilen cezalarda başkanlar Protokol Tribününde oturamıyor, yan tarafta oturuyordu. Artık o dönem bitti, stada giriş yasaklanıyor. Verilen ceza miktarlarıyla ilgili tek sözü istatistikler söyler. Son 3 yıl içinde federasyon disiplin kurullarının tahkimden de geçen ceza miktarlarını alıp tabloyu yan yana koyarsanız, artık TFF'de bu kararları hukukçuların verdiğini görebilirsiniz.

Bu yasadaki suçlar, herkese suç. Başkana da, yöneticiye de suç. Yani Türkiye'de yaşayan herhangi biri bunu yaparsa suç. Burada seyirden men cezası var. Bir de demeçleriyle ilgili madde var. Onlarla ilgili çok net bir kavram tanımlaması bulunuyor. Seyirden men yasağı olduğu dönemde, diğer maddelerde yöneticilik yapamayacağı gibi şeyleri kapsıyor. Bunlarla beraber sorunların sahalarımızdan yavaş yavaş gideceğine inanıyorum. "

"BİLETLER ÇİPLİ OLACAK"

Gelecek sezon uygulamaya konulacak olan elektronik bilet sistemi hakkında bilgi veren Egemenoğlu, şöyle devam etti: "Merkezi sistemde elektronik bilet alan kişilerin bilgileri kayıt altına alınacak. Sistemde, bilet kime satıldı, vatandaşlık numarası ne, stada kaç polis girdi, protokole kim girdi hepsi bilinecek. Statları bir ülke olarak düşünün, bu kartlar da oraya giriş için pasaport gibi olacak. Kart maliyeti de düşünüldüğü gibi büyük bir miktar tutmayacak. Maçlara giren kaç seyirci olduğunu kulüpler de, maliye de, biz de bilemiyoruz. Bu sistemle beraber bunu da çözeceğiz. Hangi yaşta kaç insan geliyor, maça kaç dakika kala geliyor hepsini kontrol altına alacağız. Bu kart bir kez alınacak. Sezonda insanlar 17 kez bilet alacağına, bir kart alacak ve 5 sene geçerli olacak. Bu kartın da maliyeti 5 lirayı geçmeyecek. Elektronik bilet, Spor Toto Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig için geçerli olacak. Dolayısıyla maliyet 36 statta olacak. Bu statlarda elektronik bilet, turnike ve kamera sistemleri bulunacak. "

"POLİS YERİNE ÖZEL GÜVENLİK"

Stat içerisinde şu anda polise ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Egemenoğlu, "Stat içindeki görev almasını müsabaka alanı ve müsabaka alanı dışı stat olarak algılamak lazım. Polise statlarda şu an ihtiyacımız olduğu belli. Bu stat içinde ihtiyacımızla beraber bir bakım fotoğrafı var. 10 sene önce sahanın içinde yeşilin yanında da polisi görüyorduk, bunu unuttuk. Yavaş yavaş stattaki polisin etkin olduğu bölge dar bir alana ve dışarıya kayıyor. Türkiye'nin bunun için biraz daha zamana ihtiyacı var. Polisin de görevi aynı Avrupa'daki gibi özel güvenliklere geçecek. " diye konuştu. Egemenoğlu, aynı uygulamanın diğer spor dalları içinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Spor, Güncel

Kaynak: CHA

HABER YORUMLARI
18.01.2020 08:54:51