Mahkemeye Zorla Getirilecekler

Mahmur Kamplarından Gelen Grubun İçinde Yer Alan 13 Kişiden 9'u Mahkemeye Zorla Getirilecek.

Mahkemeye Zorla Getirilecekler
24.06.2010 12:27 | Son Güncelleme: 24.06.2010 12:27
Demokratik açılım çalışmalarının başladığı dönemde terör örgütü PKK'nın Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubun içinde yer alan ve Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlanan 13 kişiden 9'u mahkemeye zorla getirilecek.

Kuzey Irak'ın Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 34 kişi arasında yer alan 13 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada yankesicilik suçundan tutuklu bulunan sanık Mehmet Şerif Gençdal hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan sanıklar Bülent Aka, Gülbahar Çiçekçi, Sait Şedal, Hamsiye Zeydi, Mehmet Kaçan, Mikail Soydan, Vilayet Yakut, İsmail Ayas, Emine Sağat, Hamyet Dinçer, Nurcan Tümeğ ve Musa Tümeğ katılmadı.

Gençdal, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamenin kendisine ulaşmadığı gerekçesiyle savunma yapmayacağını belirterek, kendisine süre verilmesini istedi. Mahkeme heyeti iddianamenin fotokopisinin çekilerek Gençdal'a verilmesini kararlaştırdı.

Savcı ise duruşmaya katılmayan sanıklar hakkında, ''zorla getirilme müzekkeresi'' hazırlanmasını talep etti. Kısa bir aranın ardından mahkemeye heyeti, sanıklardan Hamsiye Zeydi, Bülent Aka ve Hamyet Dinçer'in adres tespitlerinin yapılmasına, diğer 9 sanık hakkında ise duruşmaya katılmadıkları gerekçesiyle ''zorla getirilme müzekkeresi'' düzenlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Diyarbakır 4 ve 5. Ağır Ceza Mahkemelerinde 17 Haziran'da görülen duruşmada Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubun içerisinde yer alan 10 sanık tutuklanmış, duruşmaya katılmayan 3 sanık hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Duruşmayı Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Özdal Üçer ile çok sayıda kişi izledi.

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber