24.05.2012 16:57

Malatya'da Yabancı Uyruklu Öğrencilerden "Türk Dili Dünya Dili" Etkinliği

Malatya

Geçen yıl ilki, bu sene de ikincisi düzenlenen ve Hoca Ahmet Yesevi Salonu'nda gerçekleştirilen "Türk Dili Dünya Dili" etkinliğine; Rektör Yardımcısı Prof.Dr.İsmail Özdemir, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Burhanettin Dönmez, öğretim üyeleri ve...

Geçen yıl ilki, bu sene de ikincisi düzenlenen ve Hoca Ahmet Yesevi Salonu'nda gerçekleştirilen "Türk Dili Dünya Dili" etkinliğine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, "Nerelisiniz diye sorduğumuzda kendilerini Malatyalı olarak tanıtan ancak her biri ayrı ülkelerden gelerek aramıza katılan yabancı uyruklu öğrencilerimizin sayıları her geçen gün artmaktadır. Farklı gelenek, görenek ve kültürleriyle üniversitemize renk katan bu öğrencilerimizin, üstün performans sağlayarak Türkiye Türkçesini öğrenmeleri, ayrı bir mutluluk kaynağımız olmaktadır. Gittikleri ülkelerde hem ülkemizin, ilimizin hem de üniversitemizin tanıtımına da katkıda bulunacaklarına inandığım bu güzel öğrencilerimize başarılar diliyorum" ifadelerinde bulundu.

İnönü Üniversitesi Dil Eğitimi ve Araştırma Merkezi (İNÜDEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. İlhan Erdem de konuşmasında, "2010-2011 eğitim-öğretim yılında İnönü Üniversitesi'ne 44 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırmıştır. Bunlardan 11'i Türkçe hazırlık almıştır. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında ise kayıt yaptırmaya hak kazanan 111 yabancı uyruklu öğrenci vardır. Öğrencilerin 91'i Türkçe Seviye Tespit Sınavı'nı kazanmışlardır. Her yıl, üniversitemize farklı ülkelerden gelen birçok öğrenciye ev sahipliği yapan İNÜDEM, Türkçe'nin ve Türk kültürünün en iyi şekilde yansıtılmasını sağlamaktadır" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra etkinlik, yabancı uyruklu öğrenciler tarafından okunan; şiir, fıkra, müzik ve halk oyunu gösterileriyle son buldu. - MALATYA
Kaynak: İHA
Malatya İnönü Üniversitesi, İsmail Özdemir, Yerel