Mali Gereksiz İş Yükü, İnşaat Sektörünü Yaralıyor

Satış olmadan vergi alınmasının sektör açısından büyük sıkıntı yaşattığını kaydeden Yıldırım "Bu sistem maliyeye gereksiz iş yükü oluşturacak bir sistem'' dedi.

25.10.2017 10:52 | Son Güncelleme: 25.10.2017 10:52Mali Gereksiz İş Yükü, İnşaat Sektörünü Yaralıyor

Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım inşaat sektörünü yaralayan sıkıntıları anlattı.

Piyasadaki koşulların göz önüne alınarak bir çalışma yürütülmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Zafer Yıldırım '' Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile yapılan işlerdeki ana sıkıntı, inşaat bitimiyle beraber arsa sahibi ve müteahhit arasındaki faturalaşmadan kaynaklanan, satışı olmayan sadece teslimi gerçekleşen malın vergilendirilmesine sebebiyet veren ve sektör açısından erken maddi yük oluşturması, satış neticesinde gerçekleşmesi gereken verginin teslim sırasında tahakkuk etmesi bir çok zorluğu beraberinde getiriyor. Arsa sahibi şirketler açısından kat karşılığı sözleşme ile yaptırılan bir binanın bağımsız bölümlerinin satışı gerçekleşmeden tüm vergilerin %90'ına yakını tahakkuk etmiş oluyor. Müteahhit firmalar, arsa sahibi firmalarla mali ilişkiler açısından yaşanan belirsizlikler sebebiyle sektörümüz olarak sıkıntılar yaşamaktadır.
Borçlar kanununa göre kat karşılığı sözleşmelerin noterden yapıldığını anlatan Yıldırım "Burada konut için yaptığımız salesmen farklı, iş yeri için yaptığımız farklı. Bunları teslim edip faturalaşmaları ve teslimdeki basic maddelere göre iskânı kabul etmek gerekiyor. Bazı maddelere göre ise fiili teslimi kabul etmek gerekiyor. Bunlar bugüne kadar sürekli eklentiler yapılarak geldiği için karmaşa gün geçtikçe artıyor.Bir kanun ile tüm belirsizlikler ve gereksiz iş yükü ortadan kaldırılabilir.

MAKETTEN SATIŞ ENGELLENMESİ DOĞRU UYGULAMA

Maket üzerinden satışın engellenmesi çok yerinde bir önlemdi. Maketten satışı engellemek için denildi ki; kat irtifakı kurulduktan sonra satış yapılabilir. Bunu etkileyecek üç madde daha vardı. Burada en azından kaba inşaat seviyesi belirtilmesi gerekirken, yine bağlı olduğumuz kat karşılığı sözleşmede siz mimari projenizi onaylatıp ruhsatınızı aldıktan sonra hiç inşaata başlamadan da gidip kat irtifakınızı kurabiliyorsunuz. Yine satış yapabilirsiniz. Burada bir şey engellenmeye çalışırken boşlukları tam kapatamamış oluyoruz. Her eklenen madde karmaşayı biraz daha arttırıyor. Düzgün bir kanun çerçevesinin çizilip netleşmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ANKARA'NIN YENİ BULUŞMA NOKTASI

8000 metre karelik cadde mağaza alanına sahip olan Yıldırım Kule, Ankaralıların yeni buluşma noktası haline geliyor. Volvo, SsangYong, Autowax ve Özsüt gibi seçkin firmaların yer alacağı cadde mağazaların lokasyon olarak merkezde olmasına dikkat çeken Fertaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, "Ankara'nın ticari geleceği açısından projenin öneminin büyük olduğu kanısındayım'' dedi.


Zafer Yıldırım, Güncel

Kaynak: Bültenler

16.12.2019 07:22:19